Wednesday, 20/2/2019 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Perfitimet nga farat e rrushitPerfitimet nga farat e rrushit

Perfitimet nga farat e rrushit

1 – Farat e rrushit kane nje numer te madh perberesish te dobishem per pastrimin e organizmit nga helmet.
2 – Farat e rrushit kane aftesi anti-kancerogjene, gje qe e ndalon ciklin e qelizes kanceroze duke shkaktuar vete-shkaterrimin e qelizes.

3 – Mbrojne nga shfaqja e semundjeve te shkaktuara nga diabeti.
4- Ekstrakti i farave te rrushit mund te parandaloje semundjen e Alzheimerit.
5- Eshte burim i shkelqyer i mineraleve te kalciumit, klorit, bakrit, fluorit, hekurit, magnezit, fosforit, kaliumit, silicit dhe squfurit.

Perdorimi: Rekomandohet per te rriturit nga nje luge e mesme ne mengjes dhe mbremje.
Per femijet nga mosha 4 vjecare te perdoret nga nje luge e vogel.