Terça-feira, 26/3/2019 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Pasha fikun dhe ullirin! Vlera shendetsore …Pasha fikun dhe ullirin! Vlera shendetsore …

Pasha fikun dhe ullirin!

Nuk ka dyshim se kur Allahu i Madheruar betohet ne dicka ne Librin e Tij, ajo ka nje vlere te vecante. Dhe pikerisht Ai betohet ne fikun dhe ullirin, sepse keto dy peme jane shume te dobishme per njerezit.

Nje nga receta tipike ne vendet bregdetare eshte fiqte ne vaj ulliri. Vlerat shendetesore te fikut jane ne saje te pranise se mineraleve, vitaminave dhe fibrave qe ai permban. Fiqte permbajne nje sere lendesh ushqimore te dobishme perfshire vitaminen A, vitaminen B1, B2, kalciumin, hekurin, fosoforin, manganin, natriumin, kaliumin dhe klorin.
Konstipacionin (kapsllekun), hemoroidet, problemet me tretejen e sidomos bakteriet ne stomak (H.pylori), te ftohurit, bronhitin, astmen, crregullimet seksuale (perfshire dhe sterilitetin) jane disa nga problemet qe kjo recete mund te kuroje.

Receta:
40 fiq te thate vendosini ne nje ene dhe mbulojini me vaj ulliri. Lerini ne qetesi per 40 dite. Hani nga nje fik perpara buke.

(Visited 7 times, 1 visits today)