Monday, 23/1/2017 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame
Tirana
0C

Papa Françesku: Të ketë mirëkuptim mes të krishterëve dhe myslimanëve


Papa Françesku: Të ketë mirëkuptim mes të krishterëve dhe myslimanëve


Për myslimanët ka përfuanduar muaji i Ramazanit, së bashku me të edhe agjërimi. Ndërsa myslimanët kanë festuar edhe Fiter Bajramin, kreu i Kishës Katolike Papa Fançesku me këtë rast ka uruar myslimanët duke theksuar sa më shumë mirëkuptim mes tyre dhe të krishterëve.

papa francesku

Duke folur para dhjetëra-mijëra njerëzve në Sheshin e Shën Pjetrit në Vatikan, Papa u është referuar myslimanëve si “vëllezërit tanë”.

“Do të doja të shpreh urimet e mia për myslimanët në gjithë botën, për vëllezërit tanë, të cilët sapo kanë festuar fundin e Muajit të Ramazanit, të përkushtuar sidomos për agjërim, lutje dhe bamirësi”, ka thënë Papa. /albeu/

image_pdf
Një shkrim tjetër i dobishëm  BE kërcënohet nga varfëria

Categories

Archives