Quinta-feira, 23/5/2019 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

O ZOT, NA MESHIRO ME SHI !O ZOT, NA MESHIRO ME SHI !

O ZOT, NA MESHIRO ME SHI !

Enesi radijAllahu anhu ka thënë:

“ Na zuri shiu derisa ishim me të Dërguarin e Allahut sal-lAllahu alejhi ue sel-lem. I Dërguari i Allahut sal-lAllahu alejhi ue sel-lem hoqi rrobën e tij derisa e lagu shiu. I thamë: 
– “ O i Dërguari i Allahut, për çfarë e bën këtë?”
Tha: –
“Ngase ai (shiu) është ndarë (krijuar) para pak çasteve nga Zoti i Tij i Lartësuar.”

Muslimi me nr. (898)

O Zoti yne i meshirshem,

” O Zot, te lutem na lesho shi te kendshem, freskues, te dobishem e jo te demshem, te menjehershem e jo te vonuar !”

Sahih Ebu Davud, 1-216.

– ” O Zot,begatoi me roberit e Tu dhe gjallesat e tua,shperndaje meshiren Tende dhe gjalleroje kete vende Tende te vdekur !”

Sahih Ebu Davud, 1-218.

(Visited 10 times, 1 visits today)
Top