Sábado, 25/5/2019 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

O Allah! Nese sheh tek une ndonje gje te mire, me bej qe te shoh nje enderr te verteteO Allah! Nese sheh tek une ndonje gje te mire, me bej qe te shoh nje enderr te vertete

Shoket e Muhamedit (alejhis-salatu ues-selam) deshironin te shihnin endrra te verteta, ne menyre qe ai t’ua interpretonte. Keshtu, Ibn Omeri tregon:
“Ne kohen e Profetit (alejhis-salatu ues-selam), disa nga shoket e tij (Profetit) shihnin endrra te verteta dhe ia tregonin atij, ndersa ai i interpretonte ato. Ne ate kohe une isha djalosh i vogel dhe, para se te martohesha, shtepia ime ishte xhamia. Duke pare ata burra, thosha me vete: “Nese do te isha besimtar i mire, do te shihja endrra te verteta si ata)}. Keshtu, nje nate, kur rashe ne shtrat, u luta: “O Allah! Nese sheh tek une ndonje gje te mire, me bej qe te shoh nje enderr te vertete …” Sahihu i Buhariut, hadithi nr. 7028

(Visited 23 times, 1 visits today)
Top