Terça-feira, 16/7/2019 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Mund tju kenë treguar për mënyrat e përdorimit të rozmarinës, por nuk ju kanë thanë çfarë ndodh kur ju e hani atë!Mund tju kenë treguar për mënyrat e përdorimit të rozmarinës, por nuk ju kanë thanë çfarë ndodh kur ju e hani atë!

Për të pasur një shëndet të mirë, është e nevojshme të ndiqni një dietë të shëndetshme dhe të ekuilibruar. Në këtë mënyrë, trupi ynë do të marrë ushqyesit e nevojshëm.

Përbërësi për të cilin po flasim është rozmarina e cila mund t’ju ndihmojë në shumë aspekte të jetës. Ju vetëm duhet ta shtoni atë në dietën tuaj të përditshme dhe do të merrni përfitimet e saj. Më poshtë, ne do të shpjegojmë disa arsye pse ju duhet ta konsumoni shpesh.

Rosemarina ne saj te perberesve te saj siguron energji dhe nxit relaksimin.Përmirëson tretjen dhe nxit rritjen e fortë dhe të shëndetshme të flokëve, ndihmon në përmirësimin e kujtesës. Gjithashtu ajo mund të stimulojë sistemin tonë nervor dhe të përmirësojë funksionin e tij. Në të njëjtën mënyrë, rrit rrjedhjen e gjakut në tru.

Një tjetër arsye pse ju duhet të konsumoni rozmarinë është ajo e përmbajtjes së saj të lartë antioksidante e cila ju ndihmon te luftoni radikalët e lirë që dëmtojnë lëkurën tuaj dhe krijojnë rrudha. Gjithashtu ju mbron nga shumë sëmundje të tjera.

Këto fara janë të veçanta për të luftuar kancerin, për të rritur shikimin dhe për të fjetur.
.
Çaji i rosemarines është shumë i mirë në lehtësimin e simptomave të artritit, astmës, ekzemës dhe çrregullimeve të tjera inflamatore.

Rozmarina ka veti shumë të mira që ulin nivelet e kortizolit dhe neutralizojnë hormonin e stresit.

Ne saj te perberesve te saj ajo kontribuon në bukurinë tuaj. Pra, përveç përmirësimit të shëndetit tuaj, ajo gjithashtu përmirëson pamjen tuaj fizike, veçanërisht atë të lëkurës tuaj.

Perdoret gjithashtu ne gatime dhe sherben per ti shtuar shijen me aromen e saj.

Burimi: /theheartysoul.com
©gatuajshendetshem/përktheu j.memeli/

(Visited 204 times, 1 visits today)
Top