Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Mjalt me xhenxhefil(Zingiberis officinalis)

37%
User Rating

sidr mjalt

Definicioni;
Xhenxhefil ka kohë që është njohur si një ushqim shumë i shëndetshëm. Edhe shkencëtarisht është treguar që ofron shumë përfitime shëndetësore. Ka efekt Anti-kancerogjen.
Për më shumë se dy mijë vjet në mjekësinë kineze është përdorur në, fryerje të barkut, kollitje, vjellje, diare(barkqitje), dhe në reumatizëm.
Xhenxhefili po ashtu përdoret edhe në probleme gastrointestinale të buta si, gazra apo ulcere. Përveç kësaj, xhenxhefili është burim i kaliumit, magneziumit, bakërit, dhe i vitaminës B6, forcon imunitetin. Hulumtimet bashkëkohore shkencore, tregojnë efektet antioksidant të xhenxhefilit
duke treguar efekte edhe anti-enflamatuare.

xhenxhefil

PËRZIERJA E MJALTIT ME XHENXHEFIL;

Përzierja e mjaltit me xhenxhefil e rrit efektin e tretjes së supstancave aktive të xhexhefilit në organizëm.

Përzierja mjalt-xhenxhefil, përdoret në:
Problemet e frymëmarrjes(kollitje, ftohje,dhimbje të fytit,grip,rrjedhja e hundës),
astma.
Në këto sëmundje tregon efekte shumë efikase.
Pëzierja mjalt-xhenxhefil e ulë enflamacionin, e qetëson dhimbjet e migrenës dhe krampet menstruale

Mënyra e përdorimit;
Një lugë e tretur në një gotë e gjysmë me ujë të vakët ose qumësht. Një orë para ushqimit ose tre orë pas.

image_pdf

Related Post

2 Comments

  1. avatar
    qamile

    deshta te ves per mjalten qfar mjalte duhet me ble edhe sa mjalt duhet me qit ne qumesht edhe sa xhenxhefil duhet me perzi me mjalt aduhet xhenxhefili taze mu kan esaher ne dit me perdor edhe sa koh duhet me perdor nijav apo sa se kom probleme me astmen shpesh her me frymemarrjen edeshta te me pergjigjni selam alejkum

  2. avatar
    besaaaa

    qka eshte xhenxhefill edhe ku mund ta gje at

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Archives

Categories