Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Mandarina,vetitë ushqyese

100%
User Rating

mandarina mjeksiaislame

Mandarinat janë përfaqësueset më të rëndësishme të agrumeve sepse përveç sasisë të madhe të vitaminës C të cilën përmbajnë, ato përmbajnë edhe një sasi të madhe të vitaminës D dhe vitaminës K e cila siguron elasticitetin e enëve të gjakut.

Lëngu i mandarinave është i dobishëm për etjen e shkaktuar nga temperatura e lartë.
E dobishme është edhe në shërimin e azmës dhe bronkitit, sepse përmban një sasi të madhe të aminoacideve që ndihmon në shërimin e këtyre sëmundjeve.
Nëse keni mukus në bronke, çdo mëngjes pini një gotë me lëng mandarine esëll. Veprim ndaj bronkitit ka edhe lëkura e thatë e këtij fruti.
Mandarinat e freskëta janë të dobishme edhe për aparatin tretës, ndërkohë që për stimulimin e oreksit këshillohen 10 pika lëng nga lëkurat e thara të mandarinës gjysmë ore para ngrënies. Mandarina është e mirë edhe për forcimin e imunitetit gjatë dimrit si dhe ngrejnë lart gjendjen tuaj shpirtërore. Falë përmbajtjes të tyre ato veprojnë si antibiotikë natyralë.
Lëngu i tyre mund të shërojë edhe kërpudhat që krijohen në lëkurë nëse mbi to vendosen pjesë manadrine. Mandarinat nuk këshillohen për ulçerat, kolitin, gastritin dhe hepatitin. Nuk është e vështirë për të zgjedhur mandarinën më të shijshme./PK/.

image_pdf

Related Post

Tags:

1 Comment

  1. avatar
    merjola

    Si mund te gjenden pika lengu nga lekura e thare e manderines per stimul.e oreksit nuk e kuptova.

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Archives

Categories