Wednesday, 29/3/2017 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame
Tirana
0C

Manaferra (kupina) dhe efekti i saj kunder dhembjeve !?


Manaferra (kupina) dhe efekti i saj kunder dhembjeve !?


Manaferra (kupina) dhe efekti i saj kunder dhembjeve !

manaferra
Manaferra është e pasur me vitaminat A, C, B1, B2 dhe B6, me thartinë organike, hekur, magnez, fosfor, kalcium, mangan dhe sheqer pemësh.
Është e pasur me celulozë dhe ndihmon në rregullimin e peshës trupore. Përmban thartinë saliciline (përbërës aktiv i aspirinës) e cila shfrytëzohet për zbutjen e dhimbjeve, uljen e temperaturës dhe kundër inflamacionit.
Kjo pemë ndikon pozitivisht edhe në të parët, forcon imunitetin, ndërkaq është konstatuar se edhe pengon shfaqjen e kancerit në gji dhe në qafën e mitrës. Mjekët gjermanë e rekomandojnë për zbutjen e hemorroideve.
Manaferrat e freskëta janë më të shijshme me pak mjaltë apo sheqer. Nga to mund të bëhen lëngu, kompoti, xhemi, pite të shijshme dhe ëmbëlsira.

Një shkrim tjetër i dobishëm  Brokoli për një jetë më të shëndetshme

Categories

Archives