Tuesday, 25/9/2018 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Kujdes! Këto janë 5 simptomat që ju dërgon trupi 1 muaj para sulmit në zemërKujdes! Këto janë 5 simptomat që ju dërgon trupi 1 muaj para sulmit në zemër

Ataku kardiak është shkaku kryesor i vdekjeve në SHBA. Ai shfaqet zakonisht kur bllokohen enët e gjakut. Arteriet janë ato që mbartin gjakun e pasur me oksigjen në zemër dhe kur ato bllokohen, muskujt e zemrës privohen nga paisja me oksigjen dhe zemra humbet funksionin e duhur.

simptomat e atakut ne zemerKa një listë të gjatë të faktorëve që kontribuojnë në këtë gjendje të rrezikshme për jetën, por ndër më kryesoret mund të përmendim zakonet e këqija të të ushqyerit, pasiviteti, duhanpirja, nivelet e larta të kolesterolit, dhjamosja e zemrës etj. Zakonisht sulmet e zemrës japin shenja paralajmëruese disa javë para se të ndodhin. Edhe pse ato mund të duken të parëndësishme, në fakt mund të paralajmërojnë për dështim të zemrës. Ja disa nga këto simptoma:

Dhimbje gjoksi
Dhimbje shpine
Dhimbje në krahun e majtë
Siklet në nofull
Lodhje kronike
Sigurisht që këto shenja mund të paralajmërojnë edhe për ndonjë sëmundje tjetër, por është e rëndësishme që mos t’i menjanoni asnjëherë dhe të konsultoheni me mjekun./ Burimi: healthyfoodteam.com/shendeti+