Thursday, 21/2/2019 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Këto 7 ushqime luftojnë krijimin e qelizave te këqija në trupin tonëKëto 7 ushqime luftojnë krijimin e qelizave te këqija në trupin tonë

Disa portale mjekësore kanë zbuluar dhe treguar 7 ushqime dhe pije që ndalojnë qelizat e kancerit dhe zhvillimin e saj. Në të vërtetë ajo është më shumë se një preferuarat e vendosur universale, si boronica, domatet e vogla, çokollata e zezë dhe çaji jeshil.

Shumë shkencëtarë thonë se këto ushqime janë më të mira se kimioterapia. Ata ndalojnë furnizimin me gjak të qelizave të kancerit ose kanë veti anti-angiogjeneze. Çfarë është angiogjeneza? Është një proces i krijimit të enëve të gjakut në trup dhe vetë procesi ndryshon në periudha të caktuara të jetës.

Qelizat e kancerit furnizohen me shtesa dhe përhapen përgjatë gjithë trupit (metastazë) përmes gjakut. Ne mund të kontrollojmë angiogjenezën duke përzgjedhur disa ushqime dhe në këtë mënyrë nuk lejojmë që qelizat e kancerit të zhvillohen.

Ushqimet që ndalojnë angiogjenezën:

Domate të freskëta apo të gatuar: Studimet kanë treguar se njerëzit që konsumojnë ushqim zvogëlojnë mundësinë ose kancerin e prostatës deri në 50%. Domate janë të larta në lycopene (anti-angiogenic) një substancë që është shpërndarë në yndyrë dhe kërkon thithjen e duhur përmes sistemit tretës.

Shafran i Indisë: është një superushqim dhe është shumë i aftë për të eleminuar yndyrën si asgjë.

Çaj jeshil dhe kafe.

Boronica dhe mjedra: sigurojnë mbrojtje kundër sëmundjeve të shumta duke zvogëluar shtytjen oksiduese dhe ndalon angiogjenezën. Ata janë një armë e domosdoshme në betejën kundër kancerit.

Çokollata e zezë ka treguar veti të shëndetshme për zemrën dhe humorin e mirë dhe kundër qelizave të këqija.

Burimi: Healthylifevision
©gatuajshendetshem/përktheu a.c./