Sexta-feira, 26/4/2019 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Kafeja,miti,dhe demet e saj…Kafeja,miti,dhe demet e saj…

kafeja

Kafeja njihet ne te gjith boten por shpesh pihet,dhe pregatitet ne menyra te ndryshme saqe shpesh ndodhesh i befasuar nga llojet e pirjes.Kafeja eshte kthyer si nje rit social dhe perdoret shpesh neper lokale,shtepi,ne pune per te dhene forc apo perqendrim…

Por ketu qendron sekreti i demit te kafese.Ju them qe ne fillim se gjithcka qe thuhet se kafeja ju ben mire eshte vetem nje genjeshter dhe fallcifiim per efekt publiciteti dhe injorance.Kafeja eshte nje helm sidomos afeina qe ka nje shije te hidhur dhe perdoret nga vete pema si lende helmuese per te larguar insektet,dhe kafshetqe mund ta hane.Brenda ne kafe ndodhen gjithashtu rreth 200 lloje helmesh qe i bashkangjiten gjate procesit te pjekjes dhe perpunimit.Kafeja nuk i jep energji organizmit pra ajo nuk prodhon energji megjithse ne ndjehemi pak me te fort pas pirjes se saj.

Pse ndodh ky fenomen ?
Sepse ur kafeja hyn ne organizem njihet nga sensoret e brendshem si nje lend helmuese dhe si kunderpergjigje e ketij helmi organimi yne kundervepron me shpejtesi duke stimuluar gjendrat endokrine duke i detyruar te leshojn hormone si p.sh adrenalina.Kafeja duke stimuluar sistemin endo krin na detyron te perdorim ate pak energji qe kemi ne nje impuls te vetem ne nje koh te shkurter dhe ne na duket sikur kafeja dhe sheqeri na dhane force gje qe nuk eshte aspak e vertete.Biles ne shume njerez ky lloj reaksioni eshte shume i fuqishem gje qe i detyron ata te ndihen keqdhe te djersisin ftohte,keta nerez pas kesaj prove hyne te kategoria e atyre qe nuk pine kurre kafe.Nje shembull:
Provoni te vraponi mbi nje kale apo gomar dhe kur ky te jete lodhur, bjerini me thuper ne menyre qe ai te vrapoje perseri dhe kur te ndaloje ju bjerini perseri dhe ai do te vrapoje,por kjo nuk do te thote qe thupra juaj ajo qe i jep energji por e detyron ate te perdore ate pa energji qei ka mbetur dhe nese ju do te vazhdoni ta godisni perseri mbas pak ai do te bjer i shtrire dhe pa piken e forces.Kjo ndodh dhe me organizmin tone kur pime kafe por me nje ndryshim te vogel qe ne jemi edhe kali edhe i zoti i kalit qe i bie me thuper, dhe ne e kemi ne dore te mosi biem vetvetes me thupra se shpejt do te gjendemi te shtrir perdhe.
Veshkat jan organet qe vuajn me shume nga kafeina,ajo nuk eshte me ne gjendje te mbaj mineralet e ndryshme dhe vitaminat e grupit B sidomos B-12.

DEMET:
1. Depresionet
Per shkak te mangesive te mineraleve dhe vitaminave te grupit B ulet toni i pergjithshem i organizmit qe manifestohet ne tru ne forme depresive.Shum njerez me depresion qe marrin dhe ilace anti depresive jane konsumatore te shumte te kafeve gjate dites qe rendojne me shume gjendjen e tyre.Ata jane duke u kuruar me ilace per shqetesime mendore por qe ne fakt problemi i tyre eshte nje cekuilibrim i mineraleve dhe vitaminave ne organizem,pra nje problem biokimik qe rendohet akoma me shume nga ilacet duke i lene gjithmone me depresion, kur fakti ne te vertete eshte shume i thjeshte

2. Mvaresi
ata qe pine kafe jane shpesh te varur prej saj si ne mengjes kur zgjohen,ne dreke mbas buke ,apo mbasdite sepse ajo stimulon organizmin dhe keta individ ndihen shum te dovet,qe ne rrealitet jane duke u helmuar perdite e me shum.

3. Cmimi
Cmimi i kafes eshte i ulet por cmimi i vertete per te paguar eshte ai i shendetit qe iken pak nga pak derisa perfundon tek doktorri qe ta rrjep skalpin e kokes dhe te mbush me ilace kur fakti eshte aq i thjeshte saqe kush e lexon kete shkrim thot se ai qe e ka shkruar eshte i cmendur sepse ajo qe lexon ne kete shkrim nuk do ta kesh lexuar ne asnje vend tjeter pasi te tjerat jane vetem publicitete ndersa ky eshte rrealiteti qe shpesh na i fshehin per interesa te forta ekonomike dhe sociale,prandaj kush e kupton ka shpetuar kush nuk e kupton le ti bjer vetes me kamzhik.

(Visited 20 times, 1 visits today)
Tags:
Top