Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Hemoroidet mund të shërohen me këto bimë dhe ushqime

        Share
13%
User Rating


hemoroidetHemoroidet janë prej sëmundjeve të anusit dhe rektumit. Këto janë portat e jashtme të sistemit boshatisës së trupit.

Hemoroidet janë zgjerimi i venave hemoroidale në anus dhe të varurit e tyre duke marrë ngjyrë blu në të kuqe. Ndonjëherë mund të formohen tromboza brenda tyre duke shkaktuar dhimbje të forta dhe edem (enjtje). Por shenjat më të shpeshta janë hemoragjia me gjak në të kuqe të fortë dhe kruajtje. Zakonisht nuk janë të dhimbshme. Shkak i kësaj sëmundje në shumicën e rasteve është kapsllëku, por mund të jetë edhe e trashëguar.

Termi hemorroide i referohet një situate në të cilën venat përreth anusit ose të pjesës së poshtme të rectumit janë të fryra dhe të skuqura. Hemorroidet mund të jene shkak i shtërzimeve për të defektuar.

Faktorë të tjerë që luajnë rol në formimin e tyre janë: shtatzënia, plakja, konstipacioni (kapsllëku) kronik ose diarreja (barkqitja) kronike. Hemorroidet janë ose brenda anusit (interne) ose jashtë lëkurës përreth anusit.

Këshillojmë që i sëmuri me hemorroide, të hajë bukë të zezë në vend të bukës së bardhë, të pijë lëngje dhe te bëjë ushtrime fizike sa të ketë mundësi.

Kurse si ilaç bimor mund të përdoret bima Fenugreek, duke marrë 3 lugë të mëdha nga bima dhe e vlon me 1 litër ujë, pastaj e filtron dhe e shton në një legen me ujë të ngrohtë, ku duhet të qëndrosh për 10 minuta, dy herë në ditë, në mëngjes dhe në mbrëmje.

Ose mund të fërgosh (te skuqësh, te tiganisësh) këllëfin e patëllxhanit (mbështjellesin e jeshil), pastaj ta thash dhe ta bluash, pastaj të lyesh me të fundin e zorrës së trashe ku ke dhimbjet. Po keshtu mund te përdorësh edhe mishin e patellxhanit të freskët duke fërkuar me të fundin e zorrës së trashë.

image_pdf

Related Post

14 Comments

 1. avatar
  flamuri

  aka mundesi qito hemoraidet me ardh edhe nga ngritja e peshave te rona edhe ajon shum te rrezikshme edhe vdekjepruse edhe sa zgjat sherimi i tyre edhe a sherohen vetvetiu

  • avatar
   agroni

   A ndikojne hemoroidet ne organet urinare [ per urinim te shpeshte dhe me djegie]

 2. avatar
  Arafat

  Assalamu Alejkum

  Nji kusheri i jemi ka vuajt nji koh te gjat prej hemoroiideve te zorra permasme
  Dhe em ka tregu se si i ka hjek, dhe e kish bo nji terapi me Qep (Kep)
  Dhe sebep jan bo Kept me ka tregue me ngrën shum Kep amo me i zi po duhke

 3. avatar
  Jetta

  Cilat ushqime perdoren per tu sheruar nga hemoroidet dhe sa zgjat sherimi dhe bima fentugreek a gjindet ne kosove se nuk po e di qfare lloje bime eshte ?

 4. avatar
  pandeli

  cjane fistulat dhe nga se shkaktohen ato?????

 5. avatar
  denis

  S.a. une vuaj nga hemoroidet e jashtme qe 8dit permirsim nuk kam,mjeku me tha se pa operacion nuk hiqen asnjeher,Sepse mu paraqiten per se 2 her.ju lutem me tregoni se si mund tja bej.

 6. avatar
  s a b r i - s u e d i

  Pershendetje te gjithve vertet eshte mire te tregoni kushe qa dine dhe si ështe efekti
  me i mire i ndonji -Ilaqi-Barna-Kreme qe dikujte i kane ndihmue per-hemorode sepse
  sode shume njerze po vuajme nga kjo semundje:Luse Allahun Azzuvexhel te gjithë
  njerzit ta gjejme-shërrimin-AMIN,ju pershendese nga Suedija-we.s.a

 7. avatar
  Ylberi

  Ju Pershendes te Gjitheve,
  Per Ata qe Kan Probleme me Hemoroide te Jashtme dhe me gjakderdhje ju rekomandoj te Perdorni Mjalt te Bagremit, Perdoreni skena qka me hup kini mi pa vet rrezultatet,per mua ka qen 100% e sukseshem.

  • avatar
   Azemi

   Ylber te lutem si duhet te perdoret mjalta,te merret nje luge ne esull apo te lyhet zorra e trashe . Flm

 8. avatar
  ylber , te lutem , dhe une kam nevoje te di si merret mjalti , ? lyhet zorra e trashe apo merret me luge ?

  ylber , te lutem me thuaj si merret mjalti ? lyhet zorra e trashe apo merret nga goja ?
  me respekt . Ermira

 9. avatar
  Muedin

  Nji info per ata qe kan probleme.kam nji fakt qe disa persona e kan apliku edhe jan sheru
  Behet fjale per dhjamin e lepurit
  Kush ka probleme me hemoroidet le te vendos dhajm lepuri per 12 ore edhe do shikoj se si do sherohet.
  Kete e them nga faktet

 10. avatar
  besha

  Per hemoroide te jashteme esht nje krem quhet HEMOPROPIN blihet ne barnatore nuk osht i shtrejt te un ka pas efekt te shpejt eshte prodhim kroat. Mos te harrojm se hemoroidet paraqiten her pas her nuk sherohen plotsisht edhe nese i operoni prap mund te paraqiten un qe 20 vite e perdor ket krem sipas nevojes i largon shum shpejt

 11. avatar
  Buki

  A e prish agjerimin nese rjedh gjak nga hemoroidet?

 12. avatar
  Halife

  Te nderuar. Ju lutem kam nji problem a ka mundesi mem tregu. Dikush jam shum ne siklet qe 3 dit mu ka paraqit nji koker reth anusit per mrapa forma asht sa maja gishtit dhe me vjen mare qysh me shku te. Mjeku e spo di qka mundet me. Kon kjo smundje

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Archives

Categories