Friday, 18/1/2019 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Gruri i zakonshëm shëron ARTRITIN dhe REUMËN: Pini këtë dhe do të harroni dhembjet e eshtrave!Gruri i zakonshëm shëron ARTRITIN dhe REUMËN: Pini këtë dhe do të harroni dhembjet e eshtrave!

Ata që kujdesen për shëndetin e vet kohë pas kohe do t’ia përgatisin vetes çajin nga gruri, i cili është jashtëzakonisht i efektshëm në shërimin e artritit.

Veç kësaj, ai shëron edhe reumën, andaj mund t’i harroni edhe dhembjet e eshtrave dhe të nyjave të shkaktuara nga këto gjendje, ndërkaq shumica e njerëzve thonë që çaji nga gruri mund të ndihmojë edhe në shërimin e disa llojeve të kancerit.

Çaji nga gruri është i pasur me vitaminat B-komplekse, dhe i shëron viruset, transmeton Telegrafi.

Kokrrat e fërguara të grurit janë të shkëlqyeshme për pastrim të tërë trupit.

Përbërësit: 500 g grurë, 200 ml mjaltë dhe ujë.

Përgatitja: Grurin e lani mirë në ujë, pastaj e thani në letër (salvetë). Grurin lajeni, pastaj qiteni në tigan të thatë, dhe gjatë pjekjes vazhdimisht përzieni me lugë druri.

Piqeni derisa kokrrat të mos fillojnë të kërcasin.

Vërini kokrrat e pjekura të grurit në gjym çaji dhe qitni ujë të valuar.

Vazhdoni ta zieni edhe rreth 25 minuta në zjarr mesatar, pastaj hiqeni nga shporeti dhe mbulojeni.

Lëreni të qëndrojë 5 minuta dhe shtoni mjaltin.

Pas këtyre veprimeve çaji është i gatshëm për përdorim. /Telegrafi/