Thursday, 23/3/2017 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Garcinia Cambobia


Garcinia Cambobia


GARCINIA CAMBOGIA

GARCINIA CAMBOGIA

“Ekziston një bimë e kuqe,e madhe sa një kokërr portokalli që njihet në botanikë me emrin GARCINIA CAMBOGIA.

Kjo bimë thahet dhe bluhet duke e bërë në këtë mënyre pluhur.
Ky pluhur ka pasur përdorime të ndryshme për shumë e shumë vite me radhë. Në Indi përdoret për infeksione te ndryshme.
Gjithashtu është përdorur si punë çamçakizi për të mbajtur të shëndetshëm dhëmbët dhe mishin e dhëmbëve.

Ne Indi, gjithashtu përdoret si erëz në gatim, sidomos në gjellët e famshme indiane “Keri”.
Në disa vende bima është përdorur si afrodiziak (nxitës i epshit seksual).
Në Kinë përdoret në diabetin tipi 2,në disa sëmundje mëlçie dhe për parazitë.”

Një shkrim tjetër i dobishëm  Makthi, çiçibanozi,sanëz (Trigonella foenum-graecum; Arab. hulba)
Tags:

Categories

Archives