Tuesday, 18/9/2018 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Farat CHIAFarat CHIA

Farat CHIA

Farat Chia jane shume te vogla, kane nje ngjyre gri pak e erret me shije te vecante dhe kercitese.

Mund t`i perdorni ne pergatitjen e mengjesit se bashku me farerat e tjera si te kungullit, susamit apo te lulediellit ne vaktet e shendetshme pergjate dites. Mund te merren sic jane ne dozen e nje ose dy lugeve (caji) ne dite, por mund t`a shtoni edhe si perberes ne pjatat si sallata, makarona, oriz, mel, sipas deshires.
Mundet gjithashtu te shtohen ne lengjet e shtrydhura te frutave ose si element i shendetshem dhe zbukurues ne pergatitjen e embelsirave ose te bukeve te vogla. Jane te shkelqyera per tu shtuar ne sallata frutash, preferohet ne fund te pjekjes. Geli qe krijohet nga lenia ne uje e farave te chias, mund te perdoret si zevendesues i vezeve ne gatimet e tortave.
Farat CHIA i gjeni ne BioNatural Shop.