Thursday, 30/3/2017 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame
Tirana
0C

Dobite shendetesore te pjeshkave !? (Foto porosi)


Dobite shendetesore te pjeshkave !? (Foto porosi)


Pjeshkat nje vlere te ulet te kalorive, vlera ORAC(kapaciteti per absorbim te radikaleve te oksigjenit) eshte 1814 pra mjafte i dobishem, i pasur me kalium dhe me hekur, ndihmon ne sherimin e crregullimeve urinare, permban lutein, zeaksantin dhe Beta-kryptoksantin, permireson sistemin imunitar, burim i mire i fibrave, ndihmon ne mirembajtjen e sistemit nervor. 

pjeshka

Konsumi i pjeshkave ule nivelin e kolesterolit ne gjak, mundeson nje sasi proteinash prej 1.5 gram, eshte efektiv ne luftimin e krimbave te zorreve, rregullon levizshmerine e zorreve, ka veti antioksidative, ndihmon ne parandalimin e katarakteve(perdeve) te syrit, ka veti te fuqishme diuretike dhe eshte nje relaksant e mrekullueshem.

Perktheu dhe pershtati: Abdurrezak MD

Një shkrim tjetër i dobishëm  Përdorni teknika për pushim më të shpejtë
Tags:

Categories

Archives