Saturday, 20/10/2018 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Cilat do të jenë pasojat nëse e teproni me qershiCilat do të jenë pasojat nëse e teproni me qershi

Cilat do të jenë pasojat nëse e teproni me qershi

Mbase nuk e kishit menduar, por të ngrënit me tepri të qershive, mund të ketë pasoja në shëndetin tuaj pasi qershitë janë të pasura me hekur, vitamina C dhe antioksidues.

Grumbullohen kaloritë

Ndoshta duket çudi, por edhe pemët e shëndetshme mund të kenë kalori dhe të rrezikshme për linjën. Një gotë me qershi (200 g) përmban 100 kalori. Mirëpo, nëse e teproni, në organizëm mund të dërgoni shumë më tepër kalori sesa që e keni planifikuar dhe lehtë mund të trasheni.

Sasia e tepërt me fibra krijon telashe

Rreth 200 g qershi përmbajnë 3 g fibra, ose 12 % të nevojave ditore. Nëse e teproni me qershitë, sasia e tepruar mund të shkaktojë fryrje, gazra dhe diarre.

Shumë karbohidrate

Vetëm dy gota qershi përmbajnë 50 g karbohidrate, ose 17 % të nevojave ditore. Karbohidratet në qeshi përbëhen nga fibrat dhe sheqernat, prandaj dy gota qershi në vete përmbajnë edhe 40 g sheqer.

Alergjitë

Qershitë përmbajnë proteina që te presona të caktuar mund të shkaktojnë alergji. Nëse keni alergji në qershi, nuk guxoni t’i hani, sepse shkaktojnë probleme me përtypjen, mundime dhe diarre.