Thursday, 29/9/2016 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame
Tirana
0C

Mjeksia Islame

Mburoja e muslimanit

 • Forma e mbrojtjes nga mësyshi
  Forma e mbrojtjes nga mësyshi

  Forma e mbrojtjes nga mësyshi: 1- Devotshmëria,leximi i duave. 2-Leximi i ajeteve të fundit të sures El-Bekare. 3-Leximi i Ajetul kursij. 4-Leximi i sures El-Felek dhe E-Nnas. Hoxhë Muzafer Ramadani

 • Para gjumit
  Para gjumit

  Para gjumit  Pejgamberi (salall-llahu alejhi ue selem) para se të shtrihej për të fjetur,ulej mbi shtrat, ngrinte shuplakat drejt fytyrës e këndonte suret: “Kul huvallahu ehad”, “Kul eudhu birabil-felek”, “Kul eudhu birabin-nas”. Mëpas prekte çdo pjesë të trupit që kishte mundësi, duke filluar nga koka,fytyra etj. Këtë veprim, e bënte tri herë. Kur shtrihej në…

 • Forca qe ka marrja mesysh
  Forca qe ka marrja mesysh

    Ishin dy shoke qe kishin bageti e njeri ja ha mesysh tjetrit dhe ato ngordhin dhe tjetri nga inati qe i beri shoku shkon tek ai qe kishte nje pallat 6 katesh te porsaperfunduar dhe e shkaterron ate vetem duke e pare. Ne kohet perpara I linin njerzit 3 dite pa ngrene dhe per…

Rukje

Shendeti

Kërpudhat, çajërat, manaferrat, lakra dhe mjalti luftojnë gripin dhe ftohjen
Kërpudhat, çajërat, manaferrat, lakra dhe mjalti luftojnë gripin dhe ftohjen

Kërpudhat, çajërat, manaferrat, lakra dhe mjalti luftojnë gripin dhe ftohjen. Mjekësia dhe shkenca kanë bërë të mundur që në ditët e sotme të evitohen ose të shërohen shumë sëmundje, duke bërë një jetë të shëndetshme. Një rol të rëndësishëm këtu luan ndjekja e disa rregullave të thjeshta të dietës dhe shëndetit. Një dietë vegjetariane ndihmon…

Me Shume

Sëmundjet

 • Çaj nga xhenxhefili, limon dhe mjaltë kundër ftohjes !
  Çaj nga xhenxhefili, limon dhe mjaltë kundër ftohjes !

  Në momentin kur ta ndjeni se do të sëmurem, e kjo është e lehtë të parashikohet në bazë të dhimbjeve në fyt, sy dhe kokë, konsumoni këtë çaj natyral, i cili do t'ju ngrohë dhe do ta forcojë rezistencën e organizmit. Krejt çfarë keni nevojë janë lëng limoni, xhenxhefil dhe mjaltë. Përse këta tre përbërës?…

 • Ilaçi i dhembjeve të gjirit
  Ilaçi i dhembjeve të gjirit

  Ilaçi për dhembjet e gjijve ndryshon në varësi të faktorëve që i shkaktojnë ato dhembje, dhe këto sillen si më poshtë: – Duhet t’i sqarohet gruas që ankohet për dhimbje gjiri se kjo është diçka e përhapur dhe kap shumicën e grave dhe zakonisht nuk përbën asnjë rrezik për to. – Rënia në peshë dhe…

 • Ç’është Kanceri?
  Ç’është Kanceri?

  Ç’është Kanceri?Në një kuptim të gjërë (pa u shoqëruar me ndonjë specifikim tjetër) termi “Kancer” shpreh proliferimin(shumimin) malinj të një linje të caktuar qelizore, zhvillimi i vetëvetishëm dhe përfundimi i të cilit është vdekja e personit, zakonisht e lidhur me ndikimet lokale të tumorit primar dhe/ose të metastazave si dhe me ndikimet serioze në gjendjen…

Categories

Archives