Sëmundjet

Është si një pije “mrekulli”!

Është si një pije “mrekulli”!

Lëng nga bima: Beta vulgaris (panxhari i kuq), (angl. the beet) Është si një pije “mrekulli”! E shëndetshme, e lirë dhe e thjeshtë! Ju duhet një rrënjë panxhari, një karotë dhe një mollë që kombinohen së bashku për të bërë lëng! I lani mirë, i prisni bashkë me lëkurën në copa – vendosini në shtrydhëse […]

By April 16, 2014 0 Comments Lexo më shumë →
Perzierje natyrale per te ftohuren, gripin etj

Perzierje natyrale per te ftohuren, gripin etj

Perzierje natyrale per te ftohuren, gripin etj Ne nje ene qelqi te paster e te thate vendosni copa limoni te prera si ne foto, shtojini pak pluhur zengjebili ose zengjebil te grire(zengjefil, gjinqer, ginger) dhe mbusheni me mjalte. Mbylleni mire dhe lereni ne frigorifer per ty dite. me pas merrni nje luge te vogel nga […]

By April 13, 2014 0 Comments Lexo më shumë →
ANEMIA: Çfarë duhet të konsumojnë anemikët

ANEMIA: Çfarë duhet të konsumojnë anemikët

ANEMIA: Çfarë duhet të konsumojnë anemikët 1-Anemikët duhet të konsumojnë fruta me vitaminë C. 2 -Anemikët duhet të konsumojnë spinaq dhe barëra jeshile. 3 -Fiku, shalqiu dhe luleshtrydhja, efikase për t’u trajtuar. 4-Anemikët duhet të pinë 150 gram lëng karotash në ditë. 5-Çajin, kakaon dhe kafen duhet t’i marrin tri orë përpara se të hanë, […]

By April 13, 2014 0 Comments Lexo më shumë →
Inhalimi në zhgjua bletësh  (Api aerosol)

Inhalimi në zhgjua bletësh (Api aerosol)

INHALIMI NE ZHGJUA BLETESH (Api aerosol) Apiterapija është e njohur qe ne Egjiptin vjetër , pjesë gjitheperfshirese e ksaj terapije eshte klima e krijuar ne zgjua . Ajri i zgjojit përmban të gjitha komponentët e produkteve te bleteve qe gjenden ne zgjua,siq jane: propolisi,mjalti,poleni,qumshti mbretreshes,poleni dylli si dhe ajri i pasur me oksigjen dhe vajra […]

By April 12, 2014 0 Comments Lexo më shumë →
10 ilacet e shpirtit dhe trupit

10 ilacet e shpirtit dhe trupit

1. Rrezet e diellit. 2. Pirja e ujit. 3. Gjumi i mjaftueshëm. 4. Ajri i pastër. 5. Të ecurit. 6. Ushqimi i shëndetshëm. 7. Kurani Fisnik .. ai është ushqim për shpirtin, s’ka jetë për shpirtin pa të. 8. Mjalti. 9. Fara e zezë (Habetu Seuda). 10. Mendimi i mirë dhe largimi nga të menduarit […]

Per lëkuren e thatë

Per lëkuren e thatë

Përmirëson lëkurën e thatë Merren 20 gr nga makthi bluhen ose shtypen me diçka të fortë, pastaj përzihet me ujë që të jetë si brumi i bukës këtë përzierje e vendosim në vëndin në të cilën ndodhet lëkura e thatë, lihet në këtë gjëndje për afro 30 minuta më pas fshihet, kjo mënyrë përdoret dy […]

By March 30, 2014 4 Comments Lexo më shumë →
Per freski,gjalleri dhe forcim te zemres

Per freski,gjalleri dhe forcim te zemres

Jep gjalleri, freski dhe forcon zemren: Merren nje luge e vogel (kafeje) nga makthi dhe perzihet me nje luge te vogel (kafeje) mjalt te fares se zeze pasi perzihet mire me njera-tjetren konsumohet dy here ne dite mengjes dhe mbremje pas buke. Per me teper rreth makthit kliko ketu:  

By March 24, 2014 1 Comments Lexo më shumë →
Per zbutjen e hemoroideve dhe pastrues i pergjitheshem i trupit nga infeksjonet, viruset dhe mikrobet

Per zbutjen e hemoroideve dhe pastrues i pergjitheshem i trupit nga infeksjonet, viruset dhe mikrobet

Per zbutjen e hemoroideve dhe pastrues i pergjitheshem i trupit nga infeksjonet, viruset dhe mikrobet: Merren dy luge te medha (gjelle) nga makthi dhe vendosen ne nje ene te mbushur me 250ml uje per tu zier, pasi te zihet, kullohet lengu dhe hidhet ne nje gote normale, lihet te ftohet dhe me pas shoqerohet me […]

By March 19, 2014 5 Comments Lexo më shumë →
Për shërimin e pagjumësisë [insomnisë]

Për shërimin e pagjumësisë [insomnisë]

Për shërimin e pagjumësisë [insomnisë] Për shërimin e pagjumësisë [insomnisë]: “Gotës me qumësht të ëmbëlsuar me mjaltë i shtohet një lugë e kokrrës së zezë dhe pihet.” El Buhariu thotë se fara e zezë është e nxehtë dhe e thatë në shkallën e tretë. Ebu Hurejre r.a. transmeton hadithin e mirënjohur në të cilin Pejgamberi, […]

By March 10, 2014 0 Comments Lexo më shumë →
Mollët dhe mjalti kthejnë fuqinë

Mollët dhe mjalti kthejnë fuqinë

Çdo dietolg ka njohuri për veprimin dhe efikasitetin e mjaltit në rastet e shumë sëmundjeve të zemrës, veshkave, stomakut dhe zorrëve, ndërsa mollët që nga kohët e lashta janë shumë të vlerësuara si mjet i shkëlqyeshëm shërues. Pasi që përmbajnë sasi të bollshme të materieve shëruese, mollët dhe mjalti kanë veprim pozitiv për gjumë dhe tretje […]

A vuan nga imuniteti i dobet?

A vuan nga imuniteti i dobet?

A vuan nga imuniteti i dobet? Provo ! Rritja e imunitetit dhe vendosja e ekuilibrit psiqiko-tretës në trup Në mëngjes dreke dhe darkë, merret një lugë e vogël e vajit të farës së zezë dhe hidhet në një gotë të mbushur përgjysmë me ujë të vakët dhe më pas hidhet një lugë e madhe mjaltë. […]

By February 23, 2014 0 Comments Lexo më shumë →
7 shkaktarë të papritur të migrenës

7 shkaktarë të papritur të migrenës

Të identifikosh se çfarë e tërheq një migrenë është një hap i rëndësishëm për të parandaluar sulmet e ardhshme. Akoma, çfarë tërheq migrenën ndryshon nga një person tek tjetri. Këtu po paraqesim disa nga shkaktarët të cilët mund t’i keni neglizhuar?! 1. Moti Moti mund të jetë një faktor i madh tërheqës për ata të […]

By January 28, 2014 0 Comments Lexo më shumë →
Variçet

Variçet

Shumë gra mbi moshën 30 vjeç vuajnë nga dhimbja dhe shfaqja e variçeve, por vetëm duke mbajtur sistemin digjestiv në lëvizje, mund të gjeni çelësin e shmangies së këtij problemi. Këshilla e mjekëve për gratë është të parandalojnë shfaqjen e varikozës, duke zgjedhur ushqime të pasura me produkte të bimëve me kërcell, (fibra) gruri, orizi, […]

By January 22, 2014 0 Comments Lexo më shumë →
Format e shfaqjes se dhimbjeve të qafës dhe simptomat

Format e shfaqjes se dhimbjeve të qafës dhe simptomat

Dhimbje qafe Dhimbja e qafës ndonjëherë është vërtetë e padurueshme, ndonjëherë na bën të ndjehemi keq kur ndodhemi në ambiente me njerëz dhe në të shumtën e rasteve nuk të lejon të kesh një ditë normale pasi duket si një peshë e madhe që i ka zënë rrugën mendimeve. Dhimbja e qafës sot është shumë […]

By January 20, 2014 0 Comments Lexo më shumë →
Pastrimi i kolonit me faren e mbreterve (euphorbia lathyrus)

Pastrimi i kolonit me faren e mbreterve (euphorbia lathyrus)

Duke pare rendesine e madhe te pastrimit te kolonit nga papastertite dhe mbetjet po tregojne disa menyra te pastrimit te zorres se trashe. Pastrimi i kolonit me faren e mbreterve (euphorbia lathyrus).Kjo fare shkakton diare te forta ndoshta dhe vjellje. Eshte pastrues mjaft i mire i zorres. Perdoren 7 kokrra per 21 dite. Pastrimi i […]

By January 6, 2014 0 Comments Lexo më shumë →
Tuberkulozi

Tuberkulozi

Këshilla për parandalimin e tuberkulozit -Është e këshillueshme një ajrosje e vazhdueshme si dhe filtrim i ajrit. Është mirë që të dilet vazhdimisht për të marrë ajër të pastër në zonat që nuk kanë ndotje të ajrit. – Po ashtu edhe në shtëpinë tuaj nuk duhet të hyjë ajër i papastër, ndaj duhet të merrni […]

By January 2, 2014 0 Comments Lexo më shumë →
Kure per hollimin, pastrimin e gjakut dhe rregullimin dhe zhbllokimin e damareve

Kure per hollimin, pastrimin e gjakut dhe rregullimin dhe zhbllokimin e damareve

Kure per hollimin, pastrimin e gjakut dhe rregullimin dhe zhbllokimin e damareve. 1 gote uje me uthull molle. 1 gote uje me leng limoni. 1 gote uje me leng zenxhebili. 1 gote uje me leng hudhre. Merren te gjitha dhe futen ne nje tenxhere dhe zihen per 1 ore ne flake te lehte te mos […]

By January 2, 2014 0 Comments Lexo më shumë →
Ilaqe të dobishme popullore

Ilaqe të dobishme popullore

Ilaqe të dobishme popullore 1.)Mjalti prodhon rezultate efektive kur përdoret për plagët sepse ka veti antibakteriale (antibacterial quality) qe te mbron nga infeksionet. Gjithashtu heq helmimet apo materialet e huaja dhe ul “edema” ose fryrje,pra ka aktivitet “anti-inflammatory”. 2.)”Ekziston një bimë e kuqe,e madhe sa një kokërr portokalli që njihet në botanikë me emrin GARCINIA […]

By December 6, 2013 0 Comments Lexo më shumë →
Tumor ne tru

Tumor ne tru

Tumor ne tru Per tumoret ne tru duhet te konsumohet nje filxhan caj nga bari i bletes (melisa officinalis) ne dite duke e gelltitur ngadale. Pasi te kete vluar nje filxhan caji me uje futet nje kapje me tre gishta bar blete dhe lihet te ftohet per dhjete minuta kullohet dhe pihet e pa embeltuar.

By December 5, 2013 0 Comments Lexo më shumë →
Hemorroidet

Hemorroidet

Çfarë janë hemorroidet? Termi hemorroide i referohet një situate në të cilën venat përreth anusit ose të pjesës së poshtme të rectumit janë të fryra dhe të skuqura. Hemorroidet mund të jene shkak i shtërzimeve për të defektuar. Faktorë të tjerë që luajnë rol në formimin e tyre janë: shtatzënia, plakja, konstipacioni (kapsllëku) kronik ose […]

By December 4, 2013 0 Comments Lexo më shumë →
Sherimi i spondiliatrozes

Sherimi i spondiliatrozes

Sherimi i spondiliatrozes Keto jane pikat e vendosjes se kupave per semundjen e spondiliatrozes. Ajo eshte nje semundje e vertebrave te cervikales C3 C7 dhe shtangosjes se muskujve te qafes si dhe te vertebrave L4 L5.Eshte nje semundje e cila kurohet me kete metode si dhe me ferkim te lehte me vaj ulliri dhe spec […]

By December 3, 2013 0 Comments Lexo më shumë →
Larja e melcise ,temthit, dhe e shpretkes

Larja e melcise ,temthit, dhe e shpretkes

Shikojini mire keto pamje. Jane te autopsise se nje melcie te nje njeriu te vdekur me kancer ne melci, ose me cevoze sic quhet. Melcia eshte prere ne menyre terthore. Shikoni kokrrat jeshile te cilat jane me mijra dhe te madhesive te ndryshme. Me pastrimin e tyre te gjitha semundjet zhduken inshaAllah, sepse melcia eshte […]

By December 2, 2013 1 Comments Lexo më shumë →
Homoseksualiteti dhe zinaja

Homoseksualiteti dhe zinaja

Homoseksualiteti dhe zinaja Rreziku në këtë botë: Ndermjet pasojave te keqija te ketyre gjynaheve (homoseksualiteti dhe zinaja) jane edhe shume semundje ngjitese e vdekje prurese qe vijne si rezultati i tij. Disa prej etyre semundjeve jane te atilla qe shkenca mjekesore – me te gjitha arritjet, fuqine e teknologjine e avancuar – kane deshtuar ne […]

By November 18, 2013 0 Comments Lexo më shumë →
Probleme me aknet ?

Probleme me aknet ?

Aknet (puçrrat e rinisë) fillojnë të paraqiten që në moshën e hershme të pubertetit, pra tek femrat nga mosha 11 vjeçare, e tek meshkujt nga mosha 13 vjeçare. Kjo moshë është tepër delikate, ngase në organizëm fillon në “revolucion“ hormonal, por gjithsesi nuk duhet harruar edhe llojin e lëkurës, që shpesh është edhe me predispozita […]

By November 13, 2013 1 Comments Lexo më shumë →
Shërimi i ishiasit me bishtin e delës …!?

Shërimi i ishiasit me bishtin e delës …!?

Në transmetimin që shënon Ibn Maxhxheh, transmetohet nga Enes ibn Maliku r.a. që Pejgamberi salAllahu alejhi we selam ka thënë: “Ilaç për ishias është bishti i deles i shkrirë dhe i ndarë në tri pjesë, secila pjesë merret në lukth esull tri ditë pandërprerë.” Çfarë nënkupton qe deleja duhet te jete që kullosin në regjionet […]

By November 9, 2013 3 Comments Lexo më shumë →
Mëso për sulmin në zemër !?

Mëso për sulmin në zemër !?

Vlerohet se 3.8 milion meshkuj dhe 3.4 milion femra vdesin cdo vitë në botë nga sëmundjet koronare të zemrës! Është vlerësuar se 80-90% e njerëzve që vdesin nga sëmundjet koronare të zemrës kanë një ose më shumë faktorë madhor të rrezikut që janë të ndikuara nga stili i jetës. Si faktorë rreziku konsiderohen: hipertensioni, rritja […]

By November 2, 2013 0 Comments Lexo më shumë →
Çaj nga xhenxhefili, limon dhe mjaltë kundër ftohjes !

Çaj nga xhenxhefili, limon dhe mjaltë kundër ftohjes !

Në momentin kur ta ndjeni se do të sëmurem, e kjo është e lehtë të parashikohet në bazë të dhimbjeve në fyt, sy dhe kokë, konsumoni këtë çaj natyral, i cili do t’ju ngrohë dhe do ta forcojë rezistencën e organizmit. Krejt çfarë keni nevojë janë lëng limoni, xhenxhefil dhe mjaltë. Përse këta tre përbërës? […]

By October 30, 2013 0 Comments Lexo më shumë →
14 zakonet në jetë që e bëjnë zemrën copë-copë

14 zakonet në jetë që e bëjnë zemrën copë-copë

Sëmundjet kardiovaskulare, mbeten në botë, ndër shkaqet kryesore të vdekjeve. Dhe arma e vetme për ta zbutur këtë prirje negative, është parandalimi i tyre. Por si mund të realizohet ai? Do të mjaftonin në fakt, vetëm që të ndalonim 14 zakone të këqija gjatë jetës. Dhe kështu, zemrën nuk do ta bënim copë-copë… 1) Të […]

By October 29, 2013 0 Comments Lexo më shumë →
Temperatura e lartë

Temperatura e lartë

Temperatura e lartë ulet me çaj sherebele Bima e sherebelës është një bimë, që shërben jo vetëm për qetësim apo për kurimin e disa sëmundjes, por shumë lehtë ajo mund të ulë edhe temperaturën e lartë. Çaji i përgatitur nga bima e sherbelës mund të pihet çdo mëngjes esëll dhe në mbrëmje vonë. Këshillohet të […]

By October 27, 2013 0 Comments Lexo më shumë →
Për hipertensionin

Për hipertensionin

Per hipertensionin Dy kokrra të mëdha hudhre në një litër ujë dhe zihen për 10 minuta. Ena lihet e mbuluar sa të ftohet pastaj kullohet dhe lëngut i shtohet lëngu i 3-4 limonëve. Pihet një filxhan çdo mëngjes esëll.

By October 26, 2013 0 Comments Lexo më shumë →
Alkoolizmi si sëmundje

Alkoolizmi si sëmundje

Alkoolizmi si sëmundje …Islami është përçuesi i të gjitha shpalljeve hyjnore paraardhëse dhe në të njëjtën kohë është edhe besimi më i përkryer në botë. Besimi Islam është personifikimi i së mirës dhe burim i mençurisë sepse e ka burimin nga Allahu i Plotfuqishëm. Në islam në përgjithësi është i vlefshëm parimi se gjithçka ka […]

By October 25, 2013 0 Comments Lexo më shumë →
Mbifunksionimi i gjëndrës tiroidale – HIPERTIREOZA

Mbifunksionimi i gjëndrës tiroidale – HIPERTIREOZA

Mbifunksionimi i gjëndrës tiroidale është shkaku më i zakonshëm që ka më tepër tiroksinë në trup. Tepër tiroksinë në trup mund të ketë edhe në rastin e tiroiditit i cili është infektim kohëshkurtër i gjëndrës tiroidale. Kurse kur gjëndra tiroidale prodhon më pak tiroksinë kemi hipoterozë. Në këtë rast ka një metabolizëm të ulët dhe […]

By October 24, 2013 1 Comments Lexo më shumë →
Mëlçia, ushqimi dhe shërimi me barerat popullore !?

Mëlçia, ushqimi dhe shërimi me barerat popullore !?

Mëlçia është një organ solid, ngjyrë kafe të errët dhe gjendra më e madhe e trupit. Ka disa funksione, sekretues-rezervues, etj. Sëmundja e mëlçisë është parë gjithmonë e shoqëruar me diabetin e me plot sëmundje të tjera. Ku futen çrregullimet e tretjes e thithjes së ushqimit në zorrë, e për pasojë kemi një depozitim të […]

By October 24, 2013 0 Comments Lexo më shumë →