Sëmundjet

Si të zbulojmë sëmundjen e kancerit dhe metodat efikase për shërimin e tij?!

Si të zbulojmë sëmundjen e kancerit dhe metodat efikase për shërimin e tij?!

Njeriu dhe kanceri Ka kaluar një kohë shumë e gjatë që njeriu është duke u përpjekur në forma të ndryshme se si ta përmirësojë jetën e tij duke hulumtuar rreth shkaqeve të sëmundjeve dhe rënkimeve për të dalë fitimtar në betejat dhe përleshjet e rrepta që na ofrohen nga armiku i njeriut, që është sëmundja. […]

Vaj ulliri me mjaltë, kundër rënies së flokëve

Vaj ulliri me mjaltë, kundër rënies së flokëve

Rënia e flokëve është një dukuri shqetësuese për shumë persona, të cilët shpesh kërkojnë për të provuar lloj-lloj recetash.   Një recetë shtëpiake për personat të cilët kanë rënie të shtuar të flokëseve, dhe shumë e lehtë për t’u përgatitur, është përzierja e vajit të ullirit dhe mjaltit. Kjo është shumë efektive nëse përdoret një […]

Me hurma kundër anemisë

Me hurma kundër anemisë

Kundër anemisë përdoret kjo kurë: 6-15 kokrra të pjekura të hurmave hahen rreth një orë para ose pas buke. Kura vazhdon 15 deri 25 ditë. Farat përdoren në këtë mënyrë: Merren 20-30 fara, shtypen dhe pastaj shtrydhen. Pasi të bëhet ky veprim, lëngu i përfituar zihet për 20-30 sekonda dhe pihet i ngrohtë. Me mjaft […]

Ilaç per imunitet

Ilaç per imunitet

Temjani forcon sistemin imunologjik Merret një lugë [gjelle] çumçakiz arab e shoqëruar me një lugë [gjelle] mjalt sidri hidhet në një gotë me qumësht të nxehtë dhe pasi përzihet pihet kështu në mëngjes dhe darkë pas buke për afro 30 ditë.

Kundër dhimbjeve të kokës

Kundër dhimbjeve të kokës

Kundër dhimbjeve të kokës Një lugë [kafeje] çumçakiz arab hidhet në një gotë me çaj kamomili të zier duke u shoqëruar me një lugë [gjelle] mjalt të farës së zezë pihet sa herë qe kemi dhimbje koke.

Ilaç kundër harresës

Ilaç kundër harresës

Kundër haresës Një lugë [kafeje] çumçakiz arab hidhet në një gotë me çaj kamomili të zier duke u shoqëruar me një lugë [gjelle] mjalt të farës së zezë pihet në mëngjes esëll për afro 10 ditë rrjesht.

Si ta largojmë erën e rëndë e cila ndodhet në trup dhe lëkurë?

Si ta largojmë erën e rëndë e cila ndodhet në trup dhe lëkurë?

  Sidri largon erën e rëndë e cila ndodhet në trup dhe lëkurë Hedhja e një sasije uji normal, në një kovë apo legen që mjafton për larjen e trupit dhe hedhja e 100 gr sidër të bluar në të, pasi përzihen mirë me njera-tjetrën bëhët dush (banjo) me këtë përzierje. Kujdes: është mirë që […]

Për shtimin e potencës seksuale

Për shtimin e potencës seksuale

Për shtimin e potencës seksuale Merret një luge e madhe [gjelle] nga makthi dhe një luge e madhe [gjelle] mjalt sidri përzihen mirë me njëra-tjetrën, konsumohet tre herë në ditë në mëngjes, drekë dhe darkë pas buke për afro 15 ditë rrjesht. Në përmbledhjen me hadithe sahih (të saktë), është shënuar se i Dërguari i […]

Për ata të cilën ndihen të pafuqishëm

Për ata të cilën ndihen të pafuqishëm

Për ata të cilën ndihen të pafuqishëm Merren dy lugë të mëdha [gjelle] nga makthi dhe vendosen në një enë të mbushur me 250 ml qumësht për tu zier, pasi të zihet shoqërohet më një lugë të madhe [gjelle] mjalt sidri pasi përzihen mirë njëra me tjetrën konsumohet kështu dy herë në ditë në mëngjes […]

Disa faktorë të prishjes së dhëmbëve

Disa faktorë të prishjes së dhëmbëve

GJENEZA - ёshtё faktori mё kryesor qё ndikon nё prishjen e dhёmbёve  na  ёshtё e njohur qё nёqoftёse njё familje ёshtё e atakuar mё tepёr nga kariesi ka mundёsi qё edhe antarёt  ,pasardhёs tё trashёgojn tё njejtёn shёmundje. GJINIA - nё bazё tё tё dhёnave nga  shoqata e stomatologëve ,dhёmbёt te gjinia femërore janё mё tё atakuar  […]

Si te sherosh semundjet e zemres?

Si te sherosh semundjet e zemres?

Ai është shërues i sëmundjeve të zemrës dhe të trupit për atë që beson në të dhe vepron sipas dispozitave të tij. Allahu (xh.sh.) thotë: “O ju njerëz! Juve ju erdhi nga Zoti juaj këshilla (Kurani) dhe shërimi i asaj që gjendet në krahrorët tuaj (në zemra), edhe udhëzim e mëshirë për besimtarët” Junus; 57; “Sikur Ne […]

Shëndeti i zemrës dhe sëmundja e saj ndikojnë në shëndetin e trupit dhe sëmundjen e tij

Shëndeti i zemrës dhe sëmundja e saj ndikojnë në shëndetin e trupit dhe sëmundjen e tij

I dërguari i Allahut –paqja dhe nderimi i Allahut qofshin mbi të- ka thënë: “Me të vërtetë në trup ndodhet një copë mishi, nëse ajo përmisohet i gjithë trupi përmisohet e nëse ajo prishet i gjithë trupi shkatërrohet, ajo copë e mishit është zemra” transmeton imam Buhariu dhe Muslimi. Në këtë hadith tregohet qartë se […]

Tensioni nervor & stresi

Tensioni nervor & stresi

Tensioni nervor & stresi Nje luge caji (5 ml) vaji Fare Zeze i shoqeruar me nje gote caj apo kafeje ju ndihmon te qetesoheni dhe te ulni simptomat e tensionit.

Anemia

Anemia

ANEMIA Dobesim i pergjithshem i organizmit, nga pakesimi i rruazave te kuqe te gjakut, pagjakesi. Ne kete rast personave u mungon gjalleria, jane te pafuqishem, te dobet, te zbehte. Kjo semundje prek çdo grup-moshe. SIMPTOMAT: 1-Anemiket kane gjithmone zbehje te lekures 2-Kane skuqje jo normale te buzeve 3-Tek thonjte u krijohet gjithmone nje shtrat i […]

Për lehtësimin e fytit

Për lehtësimin e fytit

Për lehtësimin e fytit, pastrimin e grumbulluar të gëlbazez, për lehtësimin e frymarrjes, kollitjes dhe të atyre që janë me azmë: Merren dy lugë të mëdha (gjelle) nga Makthi dhe vendosën në një enë të mbushur me 250ml ujë për të u zier me Makthi, pasi të zihet, kullohet dhe hidhet në një gotë normale, […]

Shkaktari i migrenes

Shkaktari i migrenes

Migrena ose hemikrania shkaktohet edhe nga mbyllja e eneve te gjakut (embolia) ne tru, e cila vazhdon te zhvillohet me tej apo anon andej. Nje mbyllje e ketille eshte pasoje e dromcave te gjakut qe perhapen me ane te gjakut (qarkullimit te gjakut). Ajo mund te shkaktohet edhe nga dominimi i sekrecioneve te trupit ose […]

Sëmundjet reumatizmale

Sëmundjet reumatizmale

Sëmundjet reumatizmale: Pejgamberi ynë, Muhamedi (Paqja dhe bekimet e Allahut qofshin mbi të!) ka thënë: “Me të vërtetë, kjo fara e zezë është shërim për çdo sëmundje, përveç helmueses.” Aisha tha: “Ç’është helmuesja?” Pejgamberi tha: “Vdekja!” [Trans. Buhariu]. Marrja e dozës orale ditore dhe aplikim në pjesët me dhembje dy herë në ditë për rreth […]

Mollë me mjaltë kundër pagjumësisë

Mollë me mjaltë kundër pagjumësisë

Mollë me mjaltë kundër pagjumësisë Lëngu i mollës i përzier me mjaltë dhe ujë të nxehtë pihet si mjet qetësues kundër pagjumësisë. Nëse vuani nga dhembja e kokës në ballë, vendosni fasha të lagura me uthull molle dhe ujë duke e shoqëruar edhe me pak mjaltë. Por ky është një trajtim që duhet bërë çdo […]

Maskë për mbylljen e poreve të mëdha

Maskë për mbylljen e poreve të mëdha

Më poshtë po ju rekomandojme një maske shumë të mirë për mbylljen e poreve të mëdha: 1 e bardhë veze 1/2 (gjysmë) luge lëng limoni 1/4 domate (në madhësi të vogël) Përgatitja: Pasi të keni pastruar të gjitha farëzat e domates, grijeni hollë në rende. Në një tas rrihni të bardhën e vezës, derisa të […]

Dhimbje në kocka, nyje e kyçe

Dhimbje në kocka, nyje e kyçe

Dhimbje në kocka, nyje e kyçe Hedhja e një litri uji të nxehtë duke u shoqëruar me 50 gr sidër të bluar, pasi përzihet mirë uji me sidrin, bëhët masazh në vëndet në të cilat ndihet dhimbje. Kjo përzierje përdoret tre herë në ditë, në mëngjes, drekë dhe darkë deri sa gjendje të normalizohet.

Makthi shton qumështin tek gjidhënëset dhe rrit madhësin e gjirit

Makthi shton qumështin tek gjidhënëset dhe rrit madhësin e gjirit

Shton qumështin tek gjidhënëset dhe rrit madhësin e gjirit: Merren dy lugë të mëdha [gjelle] nga makthi dhe vendosen në një enë të mbushur me 250 ml qumësht për tu zier, pasi të zihet shoqërohet më një lugë të madhe [gjelle] mjalt sidri pasi përzihen mirë njëra me tjetrën konsumohet kështu dy herë në ditë […]

Çfarë duhet të konsumojnë anemikët

Çfarë duhet të konsumojnë anemikët

-Anemikët duhet të konsumojnë fruta me vitaminë C. -Anemikët duhet të konsumojnë spinaq dhe barëra jeshile. -Fiku, shalqiu dhe luleshtrydhja, efikase për t’u trajtuar. -Anemikët duhet të pinë 150 gram lëng karotash në ditë. -Pacientët duhet të pinë çdo ditë 150 ml lëng të rrepës së kuqe, para buke. -Këshillohet të konsumohet sa më shpesh […]

Koletseroli

Koletseroli

Eshte semundje e cila shkaktohet nga kolesterina, qe eshte nje lende organike me permbajtje dhjamore qe gjendet me shumice ne yndyrnat, ne trute e bagetive, ne te verdhen e vezes dhe gjithashtu kjo lende shkakton edhe semundjen e arteriosklerozes. Simptomat: 1-perqindje e larte e yndyrave ne gjak 2-shtim i peshes ne menyre te papritur 3-mungese fuqie, […]

Çka të përdori për përtaci?

Çka të përdori për përtaci?

  Profeti(alejhi selam) ka thene: “Me te vertete perdoreni faren e zeze,ajo eshte sherim per cdo semundje pervec vdekjes” Pertacia 1-2 luge caji (5-10ml) vaji Fare Zeze te perzier me leng portokalli cdo mengjes ju ndihmon te jeni me aktiv gjate gjithe dites.

Makthi dhe terapia për lekurën e thatë

Makthi dhe terapia për lekurën e thatë

  Makthi përmirëson lëkurën e thatë Merren 20 gr nga makthi bluhen ose shtypen me diçka të fortë, pastaj përzihet me ujë që të jetë si brumi i bukës këtë përzierje e vendosim në vëndin në të cilën ndodhet lëkura e thatë, lihet në këtë gjëndje për afro 30 minuta më pas fshihet, kjo mënyrë […]

Dhimbjet e shpines & dhimbjet reumatike

Dhimbjet e shpines & dhimbjet reumatike

DHIMBJET E SHPINES & DHIMBJET E TJERA REUMATIKE: Ngroheni mesatarisht vajin e fares së zezë dhe vendosni intenzivisht mbi zonen e dhimbjes.Gjithashtu pi tre herë në ditë një lug kafeje (5ml) vaj të Farës së zezë. Shërimi do të arrihet brenda pak javëve( inshee Allah)

By April 27, 2014 0 Comments Lexo më shumë →
Çfarë trajton fizioterapia?

Çfarë trajton fizioterapia?

Fizioterapia, sekreti i një jete të shëndetshme! Fizioterapia ofron shërbime terapeutike në shumë specialitete duke përfshirë: Ø sistemin kardio-respirator Ø geriatri Ø rheumatologji Ø neurologji Ø pediatri Ø ortopedi- traumatologji Ø dëmtime sportive etj… Fizioterapia trajton çrregullimet kardio-pulmonare, përfshirë: Ø atakun kardiak Ø post-kirurgjinë e koronareve Ø sëmundjet kronike obstruktive të mushkërive Ø fibrozat pulmonare. Terapia manuale, që […]

By April 25, 2014 0 Comments Lexo më shumë →
Me mjalt kundër alergjisë

Me mjalt kundër alergjisë

Alergjia Në një filxhan mjaltë të hedhet vazelinë, vaj trëndafili dhe në mbrëmje të lyhet vendi ku paraqitet alergjia. Veç kësaj, duhet treguar përmbajtje që të mos merren ato që shkaktojn alergji, siç janë shembull vezët, mango. Gjithashtu, përveç lyerjes duhet që për çdo ditë të merret një lugë mjaltë.

By April 25, 2014 0 Comments Lexo më shumë →
Për bukurinë dhe shkëlqimin e fytyrës së femrës

Për bukurinë dhe shkëlqimin e fytyrës së femrës

Për bukurinë dhe shkëlqimin e fytyrës së femrës Duhet relaksuar trupin dhe fytyra të lyhet me mjaltë dhe për pesëmbëdhjetë minuta të thuhet SubhanAllah, e pastaj të lahet fytyra me ujë të vokët dhe të thahet, pas kësaj le të lyhet fytyra me vaj ulliri. Kjo përsëri gjatë një jave.

By April 25, 2014 3 Comments Lexo më shumë →
Është si një pije “mrekulli”!

Është si një pije “mrekulli”!

Lëng nga bima: Beta vulgaris (panxhari i kuq), (angl. the beet) Është si një pije “mrekulli”! E shëndetshme, e lirë dhe e thjeshtë! Ju duhet një rrënjë panxhari, një karotë dhe një mollë që kombinohen së bashku për të bërë lëng! I lani mirë, i prisni bashkë me lëkurën në copa – vendosini në shtrydhëse […]

By April 16, 2014 0 Comments Lexo më shumë →
Perzierje natyrale per te ftohuren, gripin etj

Perzierje natyrale per te ftohuren, gripin etj

Perzierje natyrale per te ftohuren, gripin etj Ne nje ene qelqi te paster e te thate vendosni copa limoni te prera si ne foto, shtojini pak pluhur zengjebili ose zengjebil te grire(zengjefil, gjinqer, ginger) dhe mbusheni me mjalte. Mbylleni mire dhe lereni ne frigorifer per ty dite. me pas merrni nje luge te vogel nga […]

By April 13, 2014 0 Comments Lexo më shumë →
ANEMIA: Çfarë duhet të konsumojnë anemikët

ANEMIA: Çfarë duhet të konsumojnë anemikët

ANEMIA: Çfarë duhet të konsumojnë anemikët 1-Anemikët duhet të konsumojnë fruta me vitaminë C. 2 -Anemikët duhet të konsumojnë spinaq dhe barëra jeshile. 3 -Fiku, shalqiu dhe luleshtrydhja, efikase për t’u trajtuar. 4-Anemikët duhet të pinë 150 gram lëng karotash në ditë. 5-Çajin, kakaon dhe kafen duhet t’i marrin tri orë përpara se të hanë, […]

By April 13, 2014 0 Comments Lexo më shumë →
Inhalimi në zhgjua bletësh  (Api aerosol)

Inhalimi në zhgjua bletësh (Api aerosol)

INHALIMI NE ZHGJUA BLETESH (Api aerosol) Apiterapija është e njohur qe ne Egjiptin vjetër , pjesë gjitheperfshirese e ksaj terapije eshte klima e krijuar ne zgjua . Ajri i zgjojit përmban të gjitha komponentët e produkteve te bleteve qe gjenden ne zgjua,siq jane: propolisi,mjalti,poleni,qumshti mbretreshes,poleni dylli si dhe ajri i pasur me oksigjen dhe vajra […]

By April 12, 2014 0 Comments Lexo më shumë →