Friday, 19/1/2018 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Të fundit

Mjeksia Islame

Mburoja e muslimanit

 • Duaja është armiku i sëmundjes
  Duaja është armiku i sëmundjes

  Pejgamberi (salallahu alejhi ue selem) gjithashtu ka thene: “Lutjuni Allahu te bindur se do t’ju pergjigjet dhe dijeni se Allahu nuk e pranon lutjen e nje zemre te pavemendshme.” [Hadith Sahih. E ka nxjerre Tirmidhiu, 3479]Pra, lutja eshte ilaç i dobishem per çdo te keqe dhe per çdo semundje, por pavemendesia e zemres ndaj Allahut…

 • Ilaçet shpirtërore
  Ilaçet shpirtërore

  Ilaçet shpirtërore janë antipodë të vërtetë kundër magjisë dhe magjepsjes, sepse e vërteta është armik i përbetuar i gënjeshtrës. Në të vërtetë asgjë nuk mund t’i luftojë dhe t’i neutralizojë pasojat e këqija dhe të vazhdojë ta mposhtë edhe më tej shpirtligësinë dhe zvetënimin e shejtanëve të pafe më mirë se feja e individëve të…

 • Dhikri i mëngjesit – praktikoje
  Dhikri i mëngjesit – praktikoje

  E sakta është se lutjet e mëngjesit dhe të mbrëmjes kanë kohë të përcaktuar, për shkak se hadithet të cilat nxisin për thënien e këtyre lutjeve kanë ardhur në formën se “kush thotë kështu e kështu kur të gdhijë apo kur të bjerë terri”, pra do të thotë se ndërlidhen me lindjen dhe perëndimin e…

Rukje

Shendeti

Farat e kungullit dhe mënyra e përdorimit
Farat e kungullit dhe mënyra e përdorimit

Farat e kungullit përdoren kundër parazitëve të zorrëve si psh. shiriti, askaridet dhe oksiuret. Farat nuk janë helmuese për njeriun prandaj këshillohen të përdoren edhe tek fëmijët. Kanë veti diuretike. Hahen 200-250 fara të freskëta, pa lëvozhga. Dy orë pas ngrënies së farave këshillohet pirja e një doze vaj recini (fëmijët 1-2 lugë kafeje, të…

Me Shume

Sëmundjet

 • Dridhja e duarve – Pse ???
  Dridhja e duarve – Pse ???

  Pothuajse gjysma e njerëzve me këtë problem, (i cili lidhet me një mungesë komunikimi në tru), kanë edhe një anëtar në familje me të tillë shqetësim. Çdokush ka një paqëndrueshmëri të vogël në duar, që quhet dridhje fiziologjik. Këto vibracione normale, ndonjëherë mund të përkeqësohen, veçanërisht nëse pini shumë kafe, ose jeni shume të stresuar…

 • Çaj antistres dhe forcues kujtese
  Çaj antistres dhe forcues kujtese

  Stresi është një reaksion natyror i organizmit ndaj presioneve të jashtme ngacmuese. Njeriu ka nevoje per një zhvillim normal, fizik e psikik. Vetite: Perzierja bimore synon te menjanoje pagjumesite e shkalles se pare ose te dyte, te forcoje kujtesen dhe te aktivizoje trurin ne pune gjate dites. Perberesit: Lule bliri, milce, lule basani, rozmarine, borzilok,…

 • Vaj ulliri me mjaltë, kundër rënies së flokëve
  Vaj ulliri me mjaltë, kundër rënies së flokëve

    Rënia e flokëve është një dukuri shqetësuese për shumë persona, të cilët shpesh kërkojnë për të provuar lloj-lloj recetash.   Një recetë shtëpiake për personat të cilët kanë rënie të shtuar të flokëseve, dhe shumë e lehtë për t’u përgatitur, është përzierja e vajit të ullirit dhe mjaltit. Kjo është shumë efektive nëse përdoret…

Categories

Archives