Mjeksia alternative

Spanaqi dhe sallata luftojnë tumoret te femrat

Spanaqi dhe sallata luftojnë tumoret te femrat

Prej kohësh është i njohur fakti që frutat dhe perimet ndihmojnë në parandalimin e shumë sëmundjeve, por falë një studimi të bërë publik kohët e fundit kemi informacion më të saktë mbi ushqimet “mike” të shëndetit. Studimi që përfshiu 31 mijë gra italiane konfirmoi aftësinë e madhe parandaluese kundër kancerit tek femrat nga spinaqi, sallata […]

By August 13, 2013 0 Comments Lexo më shumë →
Sëmundja e Vitiligo-os, shkakëtarët, shenjat dhe trajtimi !?

Sëmundja e Vitiligo-os, shkakëtarët, shenjat dhe trajtimi !?

Cilat janë simptomat e vitiligos? Njerëzit të cilët kanë Vitiligo zakonisht së pari njoftohen me njolla te bardha (depigmentim) në lëkurën e tyre. Këto njolla më shpesh gjenden ne fushat e ekspozuara të trupit në diell, duke përfshirë edhe duart, këmbët, krahet, fytyrën dhe buzët. Fusha të tjera të përbashkëta ku shfaqen njolla të bardha […]

By August 3, 2013 0 Comments Lexo më shumë →
Trajtimi i të thatëve në duar dhe këmbë

Trajtimi i të thatëve në duar dhe këmbë

Studimet e bëra kanë vërtetuar se fiku përmban një përqindje të lartë lëndësh ushqyese dhe vitamina. Është bërë e qartë se fiku është një frut kalorik që ekuilibron e shmang aciditetin e trupit të njeriut. Është i pasur me burime natyrale të vitaminave A, B, C dhe përmban një përqindje të pasur e të lartë […]

Trajtimet natyrale të sterilitetit

Trajtimet natyrale të sterilitetit

Trajtimet natyrale të sterilitetit Për problemet e sterilitetit, si te burrat edhe te gratë, në mjekësinë natyrale popullore janë përdorur bimë dhe lëndë të tilla si: Ginseng, poleni i pemës së hurmës arabe, qumështi i bletës, poleni i bletës, mjalti, nigella sativa (fara e zeze), fenugreek, peppergrass (water cress), myrrh-tree, xhenxhenfil, kanella, lëngu i rrushit, […]

Brokuli – përmbajtja dhe efektet mjekuese

Brokuli – përmbajtja dhe efektet mjekuese

*Përse të hamë brokuli? Brokuli është shumë i pasur me vitamina dhe minerale. • Përmban vitamin A në formë të beta-karotenit. • Një brokul i madhesise mesatare përmban më shumë vitamin C sesa një portokal. • Brokuli është burim i pasur i Vitaminës të grupit B si : B1, B2, B3, B5, B6 B9 (acid […]

Thumbim blete – Ilaçe Popullore (shtëpiake) për trajtim

Thumbim blete – Ilaçe Popullore (shtëpiake) për trajtim

Edhe pse nuk është edhe aq i dëmshme, thumbimi i bletës mund të jetë mjaft i dhembshëm dhe të shkaktoj ënjtje dhe skuqje të padëshirueshme. Shumë bletë nuk janë edhe aq agresive dhe të thumbojnë vetëm në mbrojtje të koshiqes së tyre, por shumë tjera janë vërtetë agresive, e këtu përfshihen edhe bletët e mjaltit, […]

Luleshtrydhet(dredhëzat) dhe qershitë “fantastike” !!

Luleshtrydhet(dredhëzat) dhe qershitë “fantastike” !!

Luleshtrydhet kanë shije të mrekullueshme dhe pak kalori – 100 gr.luleshtrydhe përmbajnë vetëm 30 kalori. Këto fruta përbëjnë një burim vitaminash C. Roli biologjik i kësaj vitamine është tejet i rëndësishëm për organizmin, sidomos për ata persona që pijnë duhanin. Kjo ndodh sepse nikotina ka aftësinë të eleminojë veprimtarinë e vitaminës C në organizëm. Luleshtrydhet […]

Temjani – Boswelia serrata

Temjani – Boswelia serrata

Në ditët e sotme kur çdo gjë përparon pa arryer as të lexohet dhe komunikohet sa duhet për një gjë të re, ne vetë jemi dëshmitarë se njerëzit po sëmurën shumë e më shumë. Nuk dua të them se teknologjia e sotme i ka fajet, por ne vetë jemi fajtorë i shumë çështjeve të jetës […]

Mujeza “HoneyGar”

Mujeza “HoneyGar”

Mujeza “HoneyGar”është një produkt i pasur me enzime dhe antioksidant. Balancon ph-në e trupit, ul nivelin e kolesterolit në gjakë, lehtëson në humbje të peshës. Largon toksinet nga trupi. Ndihmon në largimin e gurëve nga veshkët dhe tëmthi. Lufton lodhjen, migrenën dhe alergjit të lëkurës. Ul nivelin e Acidit urik. Përmirëson, ripërtrirjen qelizave, mitrën, hipertensionin […]

Vaji i livandës

Vaji i livandës

Përparësitë e vajit të livandës Livanda përdoret më shumë se 2000 vjet. Së pari, për shkak të aromës së këndshme është përdorur si parfum, ndërsa më vonë vendin e vet e ka gjetur në mjekësinë alternative. Vaji i livandës është një nga vajrat eterike më të popullarizuara. Përveç që ka aromë të këndshme, është treguar […]

Veshtiresit me te zakonshme medicinale gjate agjerimit !

Veshtiresit me te zakonshme medicinale gjate agjerimit !

(Meso shkaqet dhe menyren e trajtimit) *Konstipacioni (Kapsllëku) Konstipacioni mund të shkakton paraqitjen e hemoroideve, qarjeve në kanalin anal dhe vështirësi të tretjes të shoqëruara me ndjenjën e rëndimit. Shkaqet: përdorimi i tepëruar i ushqimit jonatyral, pak lëngje në ushqim dhe pak ushqim me fije. Shërimi: marrja e shtuar të ujit, dhe largimi nga marrja […]

Farat – Çia (Chia) Salvia Hispanica

Farat – Çia (Chia) Salvia Hispanica

Farat – Çia (Chia) apo në gjuhën latine njihen me emrin Salvia Hispanica, e ka fituar këtë emër nga gjuha Azteke Çian, që do të thotë “i yndyrshëm”, sepse përmban sasi të madhe të yndyrave. Rrallë kush nga ne ka dëgjuar për këto fara, që bima e saj e quajtur Çia rritet për disa ditë, […]

Makthi, çiçibanozi,sanëz (Trigonella foenum-graecum; Arab. hulba)

Makthi, çiçibanozi,sanëz (Trigonella foenum-graecum; Arab. hulba)

Në përmbledhjen me hadithe sahih (të saktë), është shënuar se i Dërguari i Allahut, Muhamedi (salallahu alejhi ue selem), i kishte bërë vizitë as’habit Sa’d Bin Ebi Vekkasit (radiallahu anhu), i cili ishte sëmurë gjatë kohës sa kishte qenë në Mekë, dhe kishte thënë: ”Thirrni mjekun, le ta vizitojë.” Dhe ata e kishin ftuar mjekun […]

Trëndafilat (Verd – Roseceae)

Trëndafilat (Verd – Roseceae)

Trëndafilat janë të ftohta dhe të thata. Shurupi i ngrohtë prej trëndafilave e forcon barkun dhe e ndihmon tretjen. Çfarëdo që të jetë temperamenti i njeriut, trëndafilat do ta bëjnë të ngrohtë. Edhe vetë marrja erë trëndafilat do të na çojnë në teshtim. Thuhet se kushdo që ka probleme me këtë lloj teshtitje është alergjik. […]

Pjeshka

Pjeshka

Për qëllime mjekësore përdoren gjethet, lulet, frutat dhe farat e pjeshkës. Të gjitha pjesët e bimës përmbajnë acid cianhidrik. Ato kanë vlera të larta ushqysese dhe kuruese. Përmbajnë rreth 10 % sheqer, acide organike, pektinë, vitaminë C dhe R me shumicë, sasi të pakta provitamine A, vitaminë B1, B2, PP, kripëra minerale, lëndë aromatike, etj. […]

Lëkura e mangos largon mbipeshën

Lëkura e mangos largon mbipeshën

Te dobësohesh duke ngrene lekuren e mangos mund te ju duket e çuditshme , ndoshta dhe jo shume e kënaqshme per shkak te shijes se saj. Tema per tu dobësuar eshte tashme nje objekt i studiuar , por kësaj rradhe eshte ne qender te vëmendjes mangoja. Jane dy varietete te ndryshme te mangose , te […]

Pickimi i mushkonjave – lehteso kruarjen me metoda natyrore

Pickimi i mushkonjave – lehteso kruarjen me metoda natyrore

Edhe pse mushkonjat transmetojnë disa sëmundje vdekjeprurëse, për shumicën e njerëzve ato janë vetëm parazitë irritues, pickimi i të cilave sjell vetëm kruarje. Me kruarje vetëm e rrisim problemin, sepse atëherë lëkura pëlcet dhe vendi i pickimit i ekspozohet rrezikut më të madh për infeksion. Kruarja shkakton edhe pezmatim më të madh, çka çon deri […]

Ushqimet me te mira qe shuajne urine

Ushqimet me te mira qe shuajne urine

Nuk dini çfarë te bëni për t’u dobësuar? Keni shume oreks dhe nuk e ndaloni dot? Ja cilat janë ushqimet qe iu ndihmojnë. Molla Përveçse një ushqim magjik, molla ndihmon edhe për largimin e oreksit. Ajo është antioksiduese si dhe ul përthithjen e kolesterolit dhe te lipoideve ne zorre. E bardha e vezës Një arme […]

Molla djeg yndyrnat dhe mban te ulet kolesterolin

Molla djeg yndyrnat dhe mban te ulet kolesterolin

Molla eshte nje frut i thjeshte, por shume i rendesishem, aq me teper per ata qe deshirojne per te humbur peshe dhe per te mbajtur te ulur kolesterolin. *Mollet djegin kalorite Molla eshte frut shume i mire , ai konsumohet nga te rriturit dhe vleresohet nga femijet. Dhe tani mund te behen nje aleate te […]

Luftojmë pikat e zeza në kushtet e shtëpisë

Luftojmë pikat e zeza në kushtet e shtëpisë

Të bezdisurat pika të zeza, formohen kryesisht në ballë, hundë e mjekër. Tipike të lëkurës së yndyrshme, me pore të hapura, ngjyra e zezë vjen nga oksidimi i yndyrës në lëkurë. Ja një mënyrë shtëpiake, shumë efikase për eliminimin e tyre, të cilën po jua ofrojmë: Marrim 1 dorë gjethe dafine e 1 dorë hithra, […]

Aloe vera

Aloe vera

Lengu i aloe-s eshte nje ilac natyral shume i rendesishem qe del nga bima e aloe vera-s. Jane te shume njerezit qe pohojne te mirat e saj te shumta persa i perket semundjeve: te tilla si kapslleku, djegjet ne stomak, kolesteroli i larte, diabeti dhe infeksioni i kyceve. Nga ana tjeter duket se ajo ka […]

Hudhra e mire kunder helmimeve te ushqimit !!

Hudhra e mire kunder helmimeve te ushqimit !!

Një përbërës kyç në hudhër është 100 herë më i fuqishëm se dy antibiotikët më të përdorur në luftën kundër helmimit nga ushqimi, kanë zbuluar shkencëtarët. Testet kanë zbuluar se kjo përbërje, ‘diallyl sulphide’, mund shumë lehtë të depërtoj murin mbrojtës të krijuar nga bakteri helmues që e bënë më të vështirë ta shkatërrosh. Jo […]

Fakte te mahnitshme per mangon

Fakte te mahnitshme per mangon

•Emri Mango vjen nga fjala ne gjuhen Tamil. Kur tregetaret portugez u vendosen ne Indine Perendimore ata e adaptuan emrin si ‘manga’. •Gati gjysma e mangove ne bote kultivohen ne Indi duke e bere ate prodhuesin me te madh ne bote. •Mango eshte fruti kombetar i Indise, Pakistanit dhe Filipinet. Eshte gjithashtu edhe pema kombetare […]

Bima Anis

Bima Anis

Anis është një barishte vjetore nga familja e Umbelliferae, të familjes se bimëve si, kopër dhe karotë pastinak. Ajo ka gjethe të lehta me ngjyrë jeshile dhe lule të vogla të bardha. Bimëve kërkon një klimë të ngrohtë me një periudhë të gjatë pa acar.Është amtare në zonën e Mesdheut, por edhe sot rritet në […]

By April 18, 2013 0 Comments Lexo më shumë →
Melisa

Melisa

Melisa eshte nje bime shumëvjeçare barishte drejtë amtare për Evropën Jugore dhe Afrikën e Veriut. Gjethet e kundërta do të arrijë në 1-3 inç simbolit 2.5-7.5 cm) Sot si çaj është marrë për të trajtuar ftohjet dhe gripit, presionin e ulët të gjakut dhe dispepsi, per ngacmim nervor, pagjumësi, çrregullime metabolike dhe infeksionet stomakut.

By April 18, 2013 0 Comments Lexo më shumë →
Supe nga farat e linit

Supe nga farat e linit

Fara e linit eshte mjaft e njohur dhe e perdorur si nje bime shume e vlefshme per vlerat e saj mjekesore per mijera vite.E pasur me acidet omega3-6 -9 , proteina,minerale,vitamina,lignane (elemente antikancerogjene) , fibra etj etj eshte nje bime vlerat mjekesore te se ciles nuk kane fund. Njihet si ulese e kolesterolit dhe sheqerit […]

Farat e lini dhe vaji i linit

Farat e lini dhe vaji i linit

Njihet si lubrifikanti me i mire per organizmin Popullsia e Abisinise ka qene e para qe ka perdorur kete fare si ushqim, ajo eshte nje bime vjetore me lule bojeqelli. *Permbajtja ushqyese Farat e saj jane te pasura ma acidi- grasi esenziali (AGE ) omega-3 dhe omega-6. Fara e linit permban 55% te saj acide […]

Rozmarina

Rozmarina

Gjethet e saja përdoren me shekuj si ilaç tradicional. Hulumtimet kane treguar që rozmarina stimulon rritjen e flokëve, duke nxitur aromën e saj të mrekullueshme. Lajmi i mirë është që rozmarina përmirëson memorien, por edhe qarkullimin e gjakut. Rozmarina për lëkurë Çaji nga rozmarina mund të përdoret si tonik për larjen e flokëve i cili […]

Si te luftoni infeksionin e vesheve

Si te luftoni infeksionin e vesheve

Si te luftoni infeksionin e vesheve: Trajtimi fillimisht i infeksionit konsiston ne pastrimin apo berjen lavazh te kanalit te veshit dhe kjo ndihmon ne heqjen dhe shperndarjen e grumbullit te infeksionit te mbledhur ne zona te caktuara. Me pas nepermjet nje fitili, deri ne mesin e veshit, arrihet qe te shperndahet i gjithe pezmatimi i […]

Luleshtrydhet (dredhezat)

Luleshtrydhet (dredhezat)

Jane shume te mira , por dhe i bejne mire shendetit!Jane luleshtrydhet, fruti me i preferuar i pranveres, i bukur per tu pare, i dashur nga te medhenjt dhe femijet, perfekt per tu konsumuar ashtu sic e gjejme neper embelisira, akullore etj.Te hani shume luleshturdhe eshte vertet dicka shume e mire se ky frut permban […]

Molla dhe shëndeti

Molla dhe shëndeti

Nga: Prim.dr.med.sc. Ali F. Iljazi (Malus pumila, M. domestica) Mollën e karakterizon përmbajtaje e madhe e fibreve, të cilat janë përzierje e celulozës, hemicelulozës, pektinës, polisakarideve dhe ligninës. Shkencëtarët mendojnë se fibret e tretura zvogëlojnë sasinë e kolesterolit e në këtë mënyrë rrezikun nga arterioskleroza. Rol të veçantë kanë molekulat e pektinës, të cilat gjatë fryerjes […]

Karrotat

Karrotat

Karrotat !! Prerja tërthore e karrotave ka formën e syrit të njeriut. Bebëza e syrit, irisi dhe të gjitha linjat që gjenden në pamjen e syrit shihen edhe në prerjen tërthore të karrotës. Shkencërishte është vertetuar se përbërësi më i rëndësishem i karrotave është Provitamina ”A” perkatësishtë Betakaroteni i cili me ndihmën e yndyrërave në […]

Domatet

Domatet

Domatet !! Domatet ashtu sikurse edhe zemra jonë ka 4 hapësira në brendesine e saj dhe njëkohësishte ka ngjyrën e kuqe sikurse edhe zemra. Shkencërisht është vertetuar se domatet përmbajne likotin që është i mire për gjakun dhe zemrën. Pra, “E cilën të mirë të Zotit tuaj po e mohoni?” (Kur’ani Fisnik Surja Rrahman) Përktheu […]