Thursday, 24/5/2018 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Mjeksia Islame

Mburoja e muslimanit

 • Vendos dorën tënde aty ku ndjen dhimbje në trupin tënd dhe thuaj
  Vendos dorën tënde aty ku ndjen dhimbje në trupin tënd dhe thuaj

  “Vendos dorën tënde aty ku ndjen dhimbje në trupin tënd dhe thuaj Transmetohet nga Uthman bin Ebu El-As Thekafij se ai u ankua tek profeti -alejhi selam- për një sëmundje që kishte në trup që kur kishte hyrë në islam. Profeti -alejhi selam- i tha atij: “Vendos dorën tënde aty ku ndjen dhimbje në trupin…

 • Si dëbohen xhindët nga shtëpia?
  Si dëbohen xhindët nga shtëpia?

  Përgjigje: Para se të përmend metodat që i kanë përmendur dijetarët për dëbimin e xhindëve nga shtëpia, lus Allahun që kjo të mos jetë një vesvese e shejtanit kundër teje dhe familjes tënde. Po ashtu duhet ta theksoj se mbrojtja e shtëpive tona nga prania e xhindëve arrihet me leximin e Kuranit në vazhdimësi, sepse…

 • Këshillat e Pejgamberit alejhi selam në kurimin e dëshpërimit, trishtimit, mërzitjes dhe ankthit !?
  Këshillat e Pejgamberit alejhi selam në kurimin e dëshpërimit, trishtimit, mërzitjes dhe ankthit !?

  Me emrin e Allahut, të Gjithëmëshirshmit, Mëshirëplotit Falënderimi i takon Allahut, paqja dhe mëshira e Allahut qoftë mbi të Dërguarin e Tij salallahu alejhi ue selem. Në dy sahihët transmetohet prej hadithit të Ibnu Abasit se: “Profeti alejhi selam kur i ndodhte ndonjë fatkeqësi thoshte: La ilahe il-lAll-llahu nuk ka të adhuruar tjetër veç Allahut…

Rukje

Shendeti

10 Shenjat që keni Parazitë në Trupin tuaj (dhe si t’i largoni ato)
10 Shenjat që keni Parazitë në Trupin tuaj (dhe si t’i largoni ato)

Sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë, 3.5 miliard njerëz vuajnë nga një lloj infeksioni parazitar. Paraziti është çdo organizëm që jeton dhe ushqen jashtë një organizmi tjetër. Parazitët marrin dhe shfrytëzojnë ushqyesit e trupit tuaj dhe duke vepruar kështu, lëndojnë gjithë organizmin. Parazitët marrin një numër të formave të ndryshme dhe mund të lulëzojnë në të…

Me Shume

Sëmundjet

 • Si ta largojmë erën e rëndë e cila ndodhet në trup dhe lëkurë?
  Si ta largojmë erën e rëndë e cila ndodhet në trup dhe lëkurë?

    Sidri largon erën e rëndë e cila ndodhet në trup dhe lëkurë Hedhja e një sasije uji normal, në një kovë apo legen që mjafton për larjen e trupit dhe hedhja e 100 gr sidër të bluar në të, pasi përzihen mirë me njera-tjetrën bëhët dush (banjo) me këtë përzierje. Kujdes: është mirë që…

 • Diabeti i sheqerit
  Diabeti i sheqerit

  DIABETI Diabeti i sheqerit është një sëmundje endokrino-metabolike, që ka të bëjë me mënyrën se si organizmi ynë e përpunon sheqerin (karbohidratet apo glukozën) që ne marrim me ushqimet e ndryshme. Defekti qëndron në pamundësinë e insulinës, një hormon i prodhuar nga pankreasi, për të mbajtur nivelin e sheqerit në gjak ne vlerat normale. Insulina…

 • Variçet
  Variçet

  Shumë gra mbi moshën 30 vjeç vuajnë nga dhimbja dhe shfaqja e variçeve, por vetëm duke mbajtur sistemin digjestiv në lëvizje, mund të gjeni çelësin e shmangies së këtij problemi. Këshilla e mjekëve për gratë është të parandalojnë shfaqjen e varikozës, duke zgjedhur ushqime të pasura me produkte të bimëve me kërcell, (fibra) gruri, orizi,…

Categories

Archives