Sunday, 22/4/2018 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Të fundit

Mjeksia Islame

Mburoja e muslimanit

 • Ajetet e Kuranit përmbajnë shërim
  Ajetet e Kuranit përmbajnë shërim

  Bazuar në studimet më të reja, shkencëtarët pohojnë se çdo sëmundje shkakton ndryshime në programimin e qelizave. Çdo qelizë funksionon sipas një programi të caktuar që ditën që e krijoi Zoti e gjer në ditën që do të vdesë. Nëse ndodh ndonjë defekt psikik ose somatik, ky defekt do të shkaktojë kaos në të gjithë…

 • Këshilla për leximin e Kuranit mbi ujë,mjaltë,vaj apo dicka tjetër
  Këshilla për leximin e Kuranit mbi ujë,mjaltë,vaj apo dicka tjetër

  Këshilla për leximin e Kuranit mbi ujë,mjaltë,vaj apo diqka tjetër 1)Të mendosh gjithmon se vetëm Allahu shëron,e jo xhini e as ndonjë hoxhë. 2)Ai që lexon Kuran,nuk duhet të jetë prej atyre që pijn duhan.Poashtu nuk duhet ta lëshoj asnjë kohë namaz pa e falur. 3)Gjat leximit të Kuranit,duhet pasur ndërmend se leximi bëhet për…

Rukje

Shendeti

Kristalizimi i mjaltit, i mirë apo i keq?
Kristalizimi i mjaltit, i mirë apo i keq?

Janë të pakta ushqimet që janë aq të shëndetshme dhe të shijshme si mjalti. E megjithatë, për shkak të skandaleve për mjaltin e rrejshëm të filtruar, shumë njerëz ngurrojnë ta blejnë. Apo nuk dinë ta dallojnë mjaltin e vërtetë. Për mjaltin duhet të dini disa fakte mjaft të rëndësishme: 1. Mjalti i cili nuk përmban…

Me Shume

Sëmundjet

 • Hirsutizmi
  Hirsutizmi

  QIMET E TEPËRTA APO TË PADESHIRUARA TEK FEMRAT - HIRSUTIZMI ! Hirsutizmi është rritja e tepruar e qimeve tek femrat në zonat ku kjo rritje kontrollohet nga hormonet androgjene dhe vjen pikërisht si pasojë e rritjes së aktivitetit androgjenik. Në kushte normale vetëm meshkujt që kanë kaluar moshën e pubertetit duhet të kenë qime në këto…

 • Ke organizmin e dobësuar ,je anemikë?
  Ke organizmin e dobësuar ,je anemikë?

  Lajthitë përdoren me rezultate të mira dhe rekomandohen për organizma të dobësuar dhe anemikë, si dhe për grate me barrë. Në këto raste rezultate të mira jep mjekimi me lajthi: Merren 1 kg thelpinjë lajthie, thërmohen e përzihen me 1 kg mjaltë. Çdo ditë merren 3-4 lugë gjelle, duke e vazhduar mjekimin për 30 ditë.

 • Parandalimi i hemoroideve
  Parandalimi i hemoroideve

  Parandalimi i hemoroideve Për të parandaluar hemorroidet është shumë e rëndësishme të bëhet aktivitet i rregullt fizik dhe të shmanget pirja e duhanit dhe alkoolit. Sportet përmirësojnë funksionet trupore, në të njëjtën kohë forcojnë rajonin legenit. Një dietë e ekuilibruar, e pasur me ujë dhe fibra ndihmon për të rregulluar funksionin e zorrëve, duke larguar…

Categories

Archives