Monday, 19/3/2018 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Të fundit

Mjeksia Islame

Mburoja e muslimanit

 • Duaja ne raste kur te kaplon merzia
  Duaja ne raste kur te kaplon merzia

  Duaja ne raste kur te kaplon merzia "O Zoti im, une jam robi yt, biri i robit Tend dhe i robereshes Sate, balli im eshte ne doren Tende. Vendimit e Tua mbi mua kalojne, i drejte eshte caktimi Yt mbi mua. Te lutem me cdo emer me te cilin e ke emeruar Veten Tende, apo…

 • Si dëbohen xhindët nga shtëpia?
  Si dëbohen xhindët nga shtëpia?

  Përgjigje: Para se të përmend metodat që i kanë përmendur dijetarët për dëbimin e xhindëve nga shtëpia, lus Allahun që kjo të mos jetë një vesvese e shejtanit kundër teje dhe familjes tënde. Po ashtu duhet ta theksoj se mbrojtja e shtëpive tona nga prania e xhindëve arrihet me leximin e Kuranit në vazhdimësi, sepse…

 • Lutje per shkaterrimin e sihrit te dashurise ose ndarjes se cifteve (zakonisht i bejne ciftet me pavetdije, ose te rinjte) Thuani lutjet cdo dite
  Lutje per shkaterrimin e sihrit te dashurise ose ndarjes se cifteve (zakonisht i bejne ciftet me pavetdije, ose te rinjte) Thuani lutjet cdo dite

  Falënderimi i qoftë Allahut, Zotit të botëve. O Zot, Ty të përket i gjithë falënderimi, i hapur dhe i fshehtë. O Zot, Ty të përket i gjithë falënderimi, o Ti që je Një i Vetëm në pushtetin dhe sundimin tënd dhe je veçuar me madhështi dhe fuqi absolute. Krijove e urdhërove, Ti nuk zhdukesh kurrë,…

Rukje

Shendeti

Pesë arsye pse ta përdorësh lulelakrën
Pesë arsye pse ta përdorësh lulelakrën

Nuk janë pak, por plot 22 kalori që mund t’i përftosh, nëse konsumon qoftë edhe 30 gram lulelakër të gatuar. Mjekësia popullore në Evropë dhe Azi, kohët e fundit edhe në Amerikë, tregon se lulelakra është një nga bimët më çudibërëse dhe më të domosdoshme, edhe për numrin e lartë të kalorive që përmban. Lulelakra…

Me Shume

Sëmundjet

 • Shërimi i dhembjeve të veshit dhe shurdhimit të rastit
  Shërimi i dhembjeve të veshit dhe shurdhimit të rastit

    Shërimi i dhembjeve të veshit dhe shurdhimit të rastit: Për trallisje: Të lyhet tëmthi në dy anët [pjesa në mes të ballit, faqeve dhe veshit] dhe pjesa e pasme e kokës me vaj të kokrrës së zezë. Për dhimbje të veshit: Pikohet në vesh vaji i kulluar mirë i kokrrës së zezë. Profeti Muhamed…

 • Diabeti i sheqerit
  Diabeti i sheqerit

  DIABETI Diabeti i sheqerit është një sëmundje endokrino-metabolike, që ka të bëjë me mënyrën se si organizmi ynë e përpunon sheqerin (karbohidratet apo glukozën) që ne marrim me ushqimet e ndryshme. Defekti qëndron në pamundësinë e insulinës, një hormon i prodhuar nga pankreasi, për të mbajtur nivelin e sheqerit në gjak ne vlerat normale. Insulina…

 • Si t’a aktivizojmë memorien dhe aftësinë për të kuptuar?
  Si t’a aktivizojmë memorien dhe aftësinë për të kuptuar?

  Si t'a aktivizojmë memorien dhe aftësinë për të kuptuar? Aktivizimi i memorjes dhe rritja e aftesisë për të kuptuar Një lugë të vogël vaj të kokrrës së zezë e shoqëruar me 100 ml nenexhik të zier, pihet për çdo ditë pas buke në mëngjes për 10 ditë rrjesht. Profeti Muhamed (a.s.) gjithmonë i ka këshilluar…

Categories

Archives