Tuesday, 20/3/2018 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame
Tirana
0C

Mjeksia Islame

Mburoja e muslimanit

 • Përdorimi i rukusë kundër kafshimit të gjarprit
  Përdorimi i rukusë kundër kafshimit të gjarprit

  Në Sunenin e Ibn Maxhxhes është shënuar se Ibn Shahab el Zahiri ka thënë: “Njërin nga ashabët e të Dërguarit të All-llahut, salaAllahu alejhi we selem, e kishte kafshuar gjarpri helmues. Për ta theksuar vlerën e rukusë, i Dërguari i All-llahut , salaAllahu alejhi we selem, e kishte pyetur atë: ‘A e di ndonjëri prej…

 • Lebid bin El-E’asami, sihirbërësi më i njohur hebre, i kishte përgatitur sihër Pejgamberit tonë me qëllim që ta vriste
  Lebid bin El-E’asami, sihirbërësi më i njohur hebre, i kishte përgatitur sihër Pejgamberit tonë me qëllim që ta vriste

  Magjia apo sihri nga njerëzit konsiderohet si një dukuri mjaft e rrezikshme, e cila e tejkalon horizontin e dijenisë së njerëzve. Lejthi, Allahu e mëshiroftë, ka thënë: “Magjia është vepër që e afron njeriun te shejtani me ndihmën e këtij të fundit”. El-Ez’heri, Allahu e mëshiroftë, thotë: “Magjia është transformimi i diçkaje nga thelbi origjinal në diçka…

 • 7 forma se si të ruhesh nga e keqa dhe shejtani
  7 forma se si të ruhesh nga e keqa dhe shejtani

  1. Leximi i ajetit kursij kur shkon për të fjetur. Allahu të mbron ty dhe nuk të afrohet shejtani derisa të zgjohesh dhe siç është transmetuar se ajeti kursij është mirë të thuhet pas çdo namazi farz. 2. Leximi i sures El-Bekare. Në të vertetë shejtanët largohen në atë shtëpi në të cilën lexohet surja…

Rukje

Shendeti

Disa mënyra si të përmirësoni kujtesën
Disa mënyra si të përmirësoni kujtesën

Kujtesa është fleksibël, sepse ka tendencë të dobësohet me kalimin e viteve, megjithatë një memorie e forte varet nga shëndeti dhe gjallëria e trurit tonë. Neuroshkencëtarët konfirmojnë se truri ka një aftësi mahnitëse që të përshtatet dhe reagojë gjithnjë e më ndryshe, kështu që ju mund të përmirësoni kujtesën tuaj në çdo moshë. Ja ku…

Me Shume

Sëmundjet

 • Çka të përdori për përtaci?
  Çka të përdori për përtaci?

    Profeti(alejhi selam) ka thene: “Me te vertete perdoreni faren e zeze,ajo eshte sherim per cdo semundje pervec vdekjes” Pertacia 1-2 luge caji (5-10ml) vaji Fare Zeze te perzier me leng portokalli cdo mengjes ju ndihmon te jeni me aktiv gjate gjithe dites.

 • Shërimi i ndezjeve së muskujve të zemrës dhe dridhjeve
  Shërimi i ndezjeve së muskujve të zemrës dhe dridhjeve

  Shërimi i ndezjeve së muskujve të zemrës dhe dridhjeve Është e nevojshme që çdo ditë në tesëll të pihet një gotë ujë të ftohtë e ëmbëlsuar me dy lygë mjaltë. Kjo bëhet gjithnjë derisa të mos pushoj dridhja, e kjo mund të ndodhë gjatë një jave, me ndihmën e Zotit.

 • Sherimi i dhembjes se kokes
  Sherimi i dhembjes se kokes

  Sherimi i dhembjes se kokes Secili lloj i dhembjes se kokes trajtohet ne perputhje me llojin dhe shkaktarin e vet. Ndonjehere dhembja e kokes mund te trajtohet me purgativ ose duke shkaktuar vjellje, ndersa ndonjehere mund te trajtohet vetem me pushim, qetesi dhe rehati. Llojet e tjera sherohen duke lidhur shiritin rreth kokes ose duke…

Categories

Archives