Friday, 28/4/2017 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Të fundit

Mjeksia Islame

Mburoja e muslimanit

 • Kur pranohet lutja në ditën e xhuma ?
  Kur pranohet lutja në ditën e xhuma ?

  Pejgamberi salAllahu alejhi ue selem ka thënë:   “Dita e xhumasë i ka dymbëdhjetë orë, prej saj është një orë (çast), nuk ndodh që ndonjë mysliman t’ia qëlloj duke iu lutur Allahut, përveç së do t’ia jep Allahu (atë që e kërkon në lutje), andaj kërkojeni atë (çast)në orën e fundit pas ikindisë”   (Nesaiu…

 • Ilaçi Kur’anor për hasedin (xhelozinë)!
  Ilaçi Kur’anor për hasedin (xhelozinë)!

  Ilaçi Kur'anor për hasedin (xhelozinë)!   Allahu, xhele ue ala, ka thënë; وَلَا تَمُدَّنَّ عَيْنَيْكَ إِلَىٰ مَا مَتَّعْنَا بِهِ أَزْوَاجًا مِنْهُمْ زَهْرَةَ الْحَيَاةِ الدُّنْيَا لِنَفْتِنَهُمْ فِيهِ ۚ " Dhe mos ia ngul sytë bukurisë së kësaj jete me të cilën i bëmë të kënaqen disa prej tyre (mosbesimtarë), e për t’i sprovuar me të."... (Ta'ha;…

 • Mësyshi
  Mësyshi

    Mësyshi është një shikim që del apo lëshohet nga një krijesë,qoftë njeri,xhin apo kafshë,burrë apo grua. Ky shikim drejtohet drejt sendit që ai e shikon dhe e pëlqen, dhe si pasojë e këtij shikimi ndikohet apo ndryshon ai send me lejen e Allahut të Lartësuar. Ndikimi i mësyshit realizohet si shkak i lakmisë,habisë,dashurisë,apo urrejtjes…

Rukje

Shendeti

Disa përfitime nga bizelet
Disa përfitime nga bizelet

Bizelet janë kultivuar që në lashtësi Termi "bizele" e ka origjinën nga latinishtja "pisum". Bizelet bëjnë pjesë në familjen e legumeve, së bashku me thjerrzat, qiqrat dhe fasulet. Bizelet përmbajnë vitaminat A, B1, B6, C, dhe vitaminën K, e njohur për ruajtjen e shëndetit të kockave dhe kundër mpiksjeve të gjakut. Përmbajnë sasi të lartë…

Me Shume

Sëmundjet

 • Vaji i ullirit dhe gurët në tëmth
  Vaji i ullirit dhe gurët në tëmth

  Vaji i ullirit Vaji i ullirit tretet mirë dhe përthithet lehtë nga organizmi. Ai është një qetësues, sepse pakëson dhembjet dhe ndihmon në tretjen e gurëve në tëmth. Por shërimi arrihet duke pire çdo ditë nga një filxhan me vaj ulliri çdo mëngjes esëll për pesë ditë radhazi. Vaji i ullirit ndihmon edhe për heqjen…

 • Kokrrat e ullirit dhe diabeti
  Kokrrat e ullirit dhe diabeti

  Kokrrat e ullirit Kokrrat e ullirit bëjnë mirë kur i konsumojnë ata që vuajnë nga sëmundja e sheqerit. Është e këshillueshme që diabetikët të hanë sidomos kokrra jeshile, të cilat shuajnë etjen që shkakton diabeti. Kokrrat e gjelbra të ullirit shërojnë diabetin, por të sëmurët me këtë sëmundje duhet të hanë nga pesë kokrra ulliri…

 • Mjalti i Bagremit
  Mjalti i Bagremit

  Mjalti i Bagremit (Akacia) është sigurisht një nga më te…

 • QUMËSHT BLETE
  QUMËSHT BLETE

  QUMËSHT BLETE Përmbajtja: Qumështi i bletës përmban të gjithë aminoacidet…

 • MJALTË SHTIM PESHE
  MJALTË SHTIM PESHE

  MJALTË SHTIM PESHE Kjo mjaltë është përpunuar special për ata…

 • Mjalti nga bliri
  Mjalti nga bliri

  Mjalti nga bliri Mjalti blirit është i kthjellët, me ngjyrë…

 • Mjalti nga livanda
  Mjalti nga livanda

  Mjalti nga livanda Mjalti i livandës posedon një shije intensive…

 • Mjalti nga lulet
  Mjalti nga lulet

  Mjalti nga lulet Mjalti i luleve apo i livadheve fitohet…

 • Mjalti nga malet
  Mjalti nga malet

  Mjalti nga malet Mjalti i maleve është një lloj i…

 • Mjalti nga luledielli
  Mjalti nga luledielli

  Mjalti nga luledielli Mjalti nga luledielli posedon një ngjyrë specifike…

Categories

Archives