Saturday, 20/1/2018 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Të fundit

Mjeksia Islame

Mburoja e muslimanit

 • Lexoni këto udhëzime
  Lexoni këto udhëzime

    LEXONI UDHËZIMET E MËPOSHTME Ju mund të përdorni audio/videon si një test për të parë nëse ju jeni të goditur nga Sihri nga ndonjë reagim që ju mund të keni derisa e dëgjoni recitimin. Ju lutemi ndiqni udhëzimet PIKËRISHT si janë përshkruar: 1. Dëgjoni audio fajllin me kufje (headphones) dhe jo me dëgjuese të…

 • Duaja e udhëtimit
  Duaja e udhëtimit

  Duaja e udhëtimit   اللَّهُ أَكْبَرُ ، اللَّهُ أَكْبَرُ ،اللَّهُ أَكْبَرُ سُبْحَانَ الَّذِي سَخَّرَ لَنَا هَذَا وَمَا كُنَّا لَهُ مُقْرِنِينَ وَإِنَّا إِلَى رَبِّنَا لَمُنْقَلِبُونَ ، اللَّهُمَّ إِنَّا نَسْأَلُكَ فِي سَفَرِنَا هَذَا الْبِرَّ وَالتَّقْوَى ، وَمِنَ الْعَمَلِ مَا تَرْضَى ، اللَّهُمَّ هَوِّنْ عَلَيْنَا سَفَرَنَا هَذَا وَاطْوِ عَنَّا بُعْدَهُ ، اللَّهُمَّ أَنْتَ الصَّاحِبُ فِي السَّفَرِ ، وَالْخَلِيفَةُ…

Rukje

Shendeti

Larja e syve me uje te ftohte
Larja e syve me uje te ftohte

Larja e syve me uje te ftohte i lehteson menjehere syte e lodhur,ndihmon per ruajtjen e shikimit,tonifikon lekuren rreth syve,ul irritimin enjtjen dhe inflamacionin.Ne kete menyre mund te hiqni edhe trupa te huaj nga syri.Perkuluni mbi lavaman mbajini syte hapur hidhni ngadale uje me duar ne secilin sy per pak sekonda ,fshijini me butesi dhe…

Me Shume

Sëmundjet

 • Si t’a aktivizojmë memorien dhe aftësinë për të kuptuar?
  Si t’a aktivizojmë memorien dhe aftësinë për të kuptuar?

  Si t'a aktivizojmë memorien dhe aftësinë për të kuptuar? Aktivizimi i memorjes dhe rritja e aftesisë për të kuptuar Një lugë të vogël vaj të kokrrës së zezë e shoqëruar me 100 ml nenexhik të zier, pihet për çdo ditë pas buke në mëngjes për 10 ditë rrjesht. Profeti Muhamed (a.s.) gjithmonë i ka këshilluar…

 • Për ndërprerjen e rënies së flokëve ,çka të përdorim?
  Për ndërprerjen e rënies së flokëve ,çka të përdorim?

  Për ndërprerjen e rënies së flokëve: Duhet ta lyesh lëkurën e kokës me limon duke përfshirë gjithë kokën.Dhe në atë gjendje duhet të qëndrosh 15 minuta.Pastaj laje kokën me ujë dhe shampon. Kur ta përfundosh larjen, tere kokën mirë dhe lyeje me vaj të kokrrës së zezë tërë lëkurën e kokës. Në këtë mënyrë vazhdo…

 • Urinimi natën tek fëmijët
  Urinimi natën tek fëmijët

  Urinimi në krevat, gjithashtu quhet nocturnal enuresis, dhe është problem i kontrollimit të fshikëzës së urines e cila drejton urinimin gjatë natës, përderisa fëmiu flen. Kjo është shumë normale tek foshnjet dhe fëmijët e vegjël, por mund të bëhet problem mjekësor nëse vazhdon pasi që fëmiu të arrijë moshën 5-6 vjeçare, apo nëse shfaqet tek…

Categories

Archives