Tuesday, 23/5/2017 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Mjeksia Islame

Mburoja e muslimanit

 • Mësysh që shkaktohet nga syri njerëzor
  Mësysh që shkaktohet nga syri njerëzor

  Mësysh që shkaktohet nga syri njerëzor Njerëzit mësyshmarrës i takojnë një prej tre kategorive: 1. Njeri që ka për qëllim të godas me mësyshin e tij dikë/diçka dhe ia arrin qëllimit. 2. Njeri që ka për qëllim që të godas me mësyshin e tij dikë/diçka dhe nuk ia arrin qëllimit. 3. Njeri që nuk ka…

 • Rukja
  Rukja

  Rukja Rukja më e dobishme, me leje nga Allahu, është ajo që njeriu ia bën vetvetes apo më të dashurve të tij dhe nuk bredhë lart-poshtë nëpër rukjexhi, që shumica e tyre janë mashtrues. Rukja bëhet kështu: vendos dorën në vendin e dhimbjes ose pa e vendosur fare, lexon Dhikrin e mëposhtëm dhe herë pas…

 • Si e largon duaja te keqen?
  Si e largon duaja te keqen?

  Lutja – duaja drejtuar Allahut eshte nga shkaqet me te forta per largimin e çdo te keqe dhe per realizimin e asaj qe kerkohet. Pejgamberi (salallahu alejhi ue selem) thote: “Nuk e kthen caktimin veçse lutja…” [Tirmidhiu, 2139]. Caktimi qe permendet ne hadith eshte per qellim ajo qe do te ndodhte nese nuk do te…

Rukje

Shendeti

Molla dhe shëndeti
Molla dhe shëndeti

Nga: Prim.dr.med.sc. Ali F. Iljazi (Malus pumila, M. domestica) Mollën e karakterizon përmbajtaje e madhe e fibreve, të cilat janë përzierje e celulozës, hemicelulozës, pektinës, polisakarideve dhe ligninës. Shkencëtarët mendojnë se fibret e tretura zvogëlojnë sasinë e kolesterolit e në këtë mënyrë rrezikun nga arterioskleroza. Rol të veçantë kanë molekulat e pektinës, të cilat gjatë fryerjes…

Me Shume

Sëmundjet

 • Goditja e fundit gurëve në veshka
  Goditja e fundit gurëve në veshka

  Goditja e fundit gurëve në veshka !! Nefrolitotomia perkutane - metoda më e fundit e kirurgjisë urologjike. Shkaqet e krijimit të gurëve në veshka shpesh janë të panjohura. Mënyra të caktuara të të ushqyerit mund të jenë shkak për formimin e gurëve tek njerëz të ndjeshëm, megjithatë shkencërisht nuk besohet se konsumi i ushqimeve specifike…

 • Për shërimin e pagjumësisë [insomnisë]
  Për shërimin e pagjumësisë [insomnisë]

  Për shërimin e pagjumësisë [insomnisë] Për shërimin e pagjumësisë [insomnisë]: “Gotës me qumësht të ëmbëlsuar me mjaltë i shtohet një lugë e kokrrës së zezë dhe pihet.”

 • 20 shenjat e tumorit te femrat
  20 shenjat e tumorit te femrat

  Pjesa më e madhe e femrave nënvlerësojnë shenjat e sëmundjeve serioze, nuk i marrin seriozisht dhe nuk shkojnë tek mjeku që në fazat e para të sëmundjes. Por, në rast të shfaqjes së ndonjë lloj kanceri mbesin shumë vonë në kurimin e tij. Më poshtë do japim 20 shenjat e sëmundjeve kanceroze të nënvlerësuara nga…

Categories

Archives