Friday, 24/3/2017 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Mjeksia Islame

Mburoja e muslimanit

 • Mos flej para se ti drejtohesh Krijuesit me këto tri lutje!
  Mos flej para se ti drejtohesh Krijuesit me këto tri lutje!

      Mos flej para se ti drejtohesh Krijuesit me këto tri lutje! O Zoti im,ma mundëso të pëndohem sinqerisht para vdekjes. O Zoti im,Rrotullues i zemrave,bëje të qëndrushme zemren time në fenë tënde. O Zoti im,të lus që fundi im në këtë botë të jetë i mirë. Amin! Hoxhe Musli Zymberi

 • Si thuhet duaja para ushqimit dhe pas ushqimit?
  Si thuhet duaja para ushqimit dhe pas ushqimit?

  Pyetje:  Esselamu alejkum.nëse mundet duan që duhet të thuhet para ngrënjes së bukës,dhe nëse mundet edhe shqip dhe arabisht.me falni për shqetësimin Allahu ju shpërbleft Përgjigje:  We alejkumu selam we rahmetullahi we berekatuhu Fillimisht e lusim Allahun [Subhanehu ve Teala] që të na dhuroj ushqim të hajrit, dhe të na mundëson që të hamë prej…

 • Kam shumë frikë nga xhinët, si duhet të veproj?
  Kam shumë frikë nga xhinët, si duhet të veproj?

  Pyetje: Shumë frikohem nga xhinët, edhe pse unë prej tyre nuk kam dëm aspak, e as që shoh në ëndërr gjëra të frikshme, falënderimi i takon Allahut, mirëpo çdo herë ndiej se do të alivanosem nga frika që kam! Ajo që ndiej është shumë e madhe, saqë nuk arrij ta përshkruaj, duke qenë se unë…

Rukje

Shendeti

Karrotat dhe studimet
Karrotat dhe studimet

Shkencëtarët britanik nga University of Exeter kanë vërtetuar se konsumimi i lëngut të rrepës se kuqe apo karrotes, rrit qëndrueshmërinë trupore dhe mundëson zgjatjen e stërvitjeve edhe për 16%. Journal of Applied Physiology ka shkruar se nitratet e pranishme në karrotë çojnë deri te ulja e harxhimit të oksigjenit në kuadër të angazhimit fizik dhe…

Me Shume

Sëmundjet

 • Çka të përdori për përtaci?
  Çka të përdori për përtaci?

    Profeti(alejhi selam) ka thene: “Me te vertete perdoreni faren e zeze,ajo eshte sherim per cdo semundje pervec vdekjes” Pertacia 1-2 luge caji (5-10ml) vaji Fare Zeze te perzier me leng portokalli cdo mengjes ju ndihmon te jeni me aktiv gjate gjithe dites.

 • Cka të përdori në raste nervozizmi?
  Cka të përdori në raste nervozizmi?

   Në raste nervozizmi bëje këtë: Hedhja e disa pikave të vajit te fares se zeze në një filxh an me kafe qetëson sistemin nervor dhe ndihmon gjithashtu të sëmurët me kollë të keqe [kollë të thatë].       Profeti Muhamed (a.s.) gjithmonë i ka këshilluar muslimanët të kujdesen për shëndetin e tyre dhe, si…

 • Çfarë duhet të konsumojnë anemikët
  Çfarë duhet të konsumojnë anemikët

  -Anemikët duhet të konsumojnë fruta me vitaminë C. -Anemikët duhet të konsumojnë spinaq dhe barëra jeshile. -Fiku, shalqiu dhe luleshtrydhja, efikase për t’u trajtuar. -Anemikët duhet të pinë 150 gram lëng karotash në ditë. -Pacientët duhet të pinë çdo ditë 150 ml lëng të rrepës së kuqe, para buke. -Këshillohet të konsumohet sa më shpesh…

Categories

Archives