Tuesday, 24/1/2017 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame
Tirana
0C

Mjeksia Islame

Mburoja e muslimanit

 • Kur’ani dhe shërimi
  Kur’ani dhe shërimi

  Kur’ani është shërim dhe mëshirë për të gjithë ata qe zemrat e tyre i kanë të përziera me ëmbëlsirën e imanit, zemra të cilat lindin për të pranuar në to qetësinë dhe sigurinë e plote. Kur’ani, është shërim nga vesveset ,shqetësimet ,dhe hutimet e ndryshme. Është libër i cili i lidhë zemrat e besimtarëve me…

 • Mënyra më e mirë për t’u shëruar nga magjia
  Mënyra më e mirë për t’u shëruar nga magjia

  Falënderimi i takon Allahut,lavdërimi dhe paqja e Tij qofshin mbi të Dërguarin dhe ithtarët e tij. Ai që goditet nga sihri nuk i lejohet të kërkojë shërimin me ndonjë sihër tjetër,ngase e keqja nuk largohet me të keqe,mosbesimi me mosbesim,porse e keqja largohet me një të mirë. Kur u pyet i Dërguari për zgjidhjen e…

Rukje

Shendeti

Peshqit
Peshqit

Nje perqindje e madhe ne vitamina Peshku permban vitamina B, si vitaminen B6, e cila lufton anemine; vitaminen D, aq e rendesishme per asimilimin e kalciumit, etj. Melcia e peshkut ka vitaminen A, antioksiduese, e cila eshte teper e dobishme per syte dhe lekuren. Gjenden gjithashtu dhe vitaminat B2, B12, PP. Vetem peshqit e dhjamte…

Me Shume

Sëmundjet

 • Për pastrimin e gjakut dhe për luftimin e anemisë
  Për pastrimin e gjakut dhe për luftimin e anemisë

  Në sajë të përmbajtjes së vitaminave, si dhe të një sasie të konsiderueshme hekuri, mandarinat përbëjnë një ushqim shumë të përshtatshëm për pastrimin e gjakut dhe për luftimin e anemisë. Mjekimi me mandarina vazhdon 20-25 ditë, duke konsumuar çdo ditë nga 10-15 kokrra ose edhe më shumë.

 • Skizofreania
  Skizofreania

  Skizofreania- Mungesa e enzimës rrit rrezikun për skizofreni Neurologët nga Instituti Mjekësor Johns Hopkins kanë zbuluar se mungesa e një enzime te minjtë, e cila i kontribuon sëmundjes Alzheimer, shfaq një numër të madh sjelljesh të ngjashme me skizofreninë. Ky zbulim e shton mundësinë se kjo enzimë mund të participojë në zhvillimin e skizofrenisë dhe…

 • Barkëqitja
  Barkëqitja

  Një hadith i Pejgamberit të Allahut, salAllahu alejhi ve sel-lem, gjithnjë ma kujton vlerën dhe dobinë e madhe të mjaltës. Një njeri kishte ardhur te Pejgamberi i Allahut, salAllahu alejhi ve sel-lem., dhe i thotë: “Vellai im ka barkëqitje!” Pejgamberi i Allahut, salAllahu alejhi ve sel-lem. i tha që villain ta ushqente me mjaltë. Mirëpo…

  image_pdf
 • Abetarja Kur’anore
  Abetarja Kur’anore

  Me emrin e Allahut, të Gjithëmëshirshmit, Mëshiruesit Parathënie Lavdërimi i…

 • Kurani Shqip
  Kurani Shqip

  [gview file=”http://mjeksiaislame.com/wp-content/uploads/2012/11/Kurani.pdf”]      Shkarko Këtu  

Categories

Archives