Sunday, 26/2/2017 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Mjeksia Islame

Mburoja e muslimanit

 • Ai që thotë gjatë ditës shtatë herë
  Ai që thotë gjatë ditës shtatë herë

    I Dërguari i All-llahut, Muhammedi (sal-lAll-llahu 'alejhi ues-sel-lem) ka thënë: Ai që thotë gjatë ditës shtatë herë: All-llahumme inni es'elukel-Xhenneh, ue e'udhu bike minen-nar. (O All-llahu im, kërkoj prej Teje Xhennetin dhe kërkoj mbrojtjen Tënde nga zjarri) ...atëherë Xhenneti lëvizë dhe thotë: O Zot, bëje prej banorëve të mi. ...ndërsa Xhehennemi thotë: O Zot,…

 • Cilat jane simptomat e magjise,mesyshit (edhe hasedit) apo ograkit?
  Cilat jane simptomat e magjise,mesyshit (edhe hasedit) apo ograkit?

    Cilat jane simptomat e magjise,mesyshit (edhe hadedit) apo ograkit? Nga semundjet dhe simptomat qe shfaqen si rezultat i veprave djallzore si magjia msyshi apo ograku, jane: Depresioni, ankthi i tepruar, pagjumesia, anoreksia, apatia, keputja e trupit(sidomos tek pjesa e poshtme e kembeve), kokedhembjet, problemet me lukthin, endrrat shqetesuese si dhe britmat ne gjume, kercitja…

 • Simptomet e magjisë
  Simptomet e magjisë

  Simptomet e magjisë 1.Nxjerja e një ere të keqe nga goja 2.Dhimbje të forta në bark 3.Lëvizje të cuditshme në bark 4.Gazra të shumta në bark 5.I vjen për të vjellë në shumicen e rasteve 6.Humbja e oreksit për ushqim 7.Nxierje të fytyrës dhe zverdhje 8.Rëndim dhe plogështi në tërë trupin 9.Dobësimi i shikimit 10.Vështirësi…

Rukje

Shendeti

Lëngjet e frutave, ilaç i mirë kundër sëmundjeve
Lëngjet e frutave, ilaç i mirë kundër sëmundjeve

Lëngjet e frutave pa asnjë mëdyshje janë të shëndetshëm. Shijet e ndryshme ndihmojnë në luftë kundër sëmundjeve të caktuara, ndërsa shkencëtarët secilën ditë zbulojnë dobi të reja të këtyre “bombave” të vitaminave. Para disa kohësh shkencëtarët kanë zbuluar që lëngu i panxharit ndihmon reduktimin e ekspozimit ndaj dementias, ndërsa përmban nitrate të cilat nxisin qarkullimin…

Me Shume

Sëmundjet

 • Terapia me e lehte per sherimin e migrenes
  Terapia me e lehte per sherimin e migrenes

  Terapia me e lehte per sherimin e Migrenes (semundje neurologjike me dhimbje pulsative te kokes, shpeshhere e shoqeruar me vjellje, fotofobi/ndjeshmeri ndaj drites, fonofobi/ ndjeshmeri ndaj zerave dhe aromave) eshte Hixhamja/Cupping, ku efekti mund te arrihet me 2-3 seanca njemujore apo tremujore, varesisht nga gjendja e pacientit.

 • Botulizmi
  Botulizmi

  Botulizmi (botulizmi I lindur nga ushqimi dhe botulizmi foshnjore) Çfarë është botulizmi? Botulizmi është një sëmundje serioze që shkaktohet nga një toksina nervore bërë nga bakter, botulinum Clostridium botulinum (C.). Një toksina që është një helm që është lëshuar nga disa baktere. Ekzistojnë tri lloje të botulismit, nga ushqimi, nga plagët dhe botulizmi foshnjore. -…

 • Kokrrat e ullirit dhe diabeti
  Kokrrat e ullirit dhe diabeti

  Kokrrat e ullirit Kokrrat e ullirit bëjnë mirë kur i konsumojnë ata që vuajnë nga sëmundja e sheqerit. Është e këshillueshme që diabetikët të hanë sidomos kokrra jeshile, të cilat shuajnë etjen që shkakton diabeti. Kokrrat e gjelbra të ullirit shërojnë diabetin, por të sëmurët me këtë sëmundje duhet të hanë nga pesë kokrra ulliri…

Categories

Archives