Saturday, 16/2/2019 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame
Tirana
0C

Caji dhe lengu i mollesCaji dhe lengu i molles

Per pergatitjen e cajit nga lulet e molles duhet qe ne pranvere te mblidhen lulet e fresketa, te cilat thahen ne hije dhe pastaj si te thara perdoren gjate vitit. Caji nga keto lule zihet sikur edhe cdo caj tjeter, por ne vend te sheqerit embelsohet me mjalte.

 

Caji i perftuar nga fetat e thara te molles, perdoret per qetesimet psikike pas puneve te renda, per riperteritjen e melcise dhe pastrimit te veshkes.

Guret ne veshka

Duhet theksuar se pirja e rregullt e lengut te molles nuk lejon formimin e gureve ne veshka dhe ndikon mire te njerezit, qe kane vuajtur nga verdheza. Mjeku rekomandon pirjen e cajit te molles 3 here ne dite 1 gote, por gjithmone pas buke. Lulet e molles perdoren ne formen e cajit qe qeteson kollen.

Per kollen e bute keshillohet 1 kokerr molle, lengu i nje kokrre limoni, 2 luge mjalte dhe pak uje. Molla pritet ne kubike te vegjel dhe zihet me uje se bashku me lengun e limonit.