Monday, 21/1/2019 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame
Tirana
0C

Çaj i gjelbërt me limonÇaj i gjelbërt me limon

caji gjelber

Çaj i gjelbërt + Limon = Zemër më të shëndoshë dhe rrezik më të vogël nga kanceri

Çaji i gjelbërt dhe limoni janë dy kombinime të mira që rregullisht duhet të jenë të pranishëm në të ushqyerit tonë. Lajmi i mirë ësht se kur ato konsumohet së bashku, “forca” e tyre rritet edhe më shumë.Është vërtetuar se lëngu nga limoni sjell në rritjen e katehineve (catechin) të pranishme në çaji e gjelbërt, të cilat ulin rrezikun nga sëmundjet e zemrës dhe kancerit. Shumë njerëz shtrydhin limon në çaj të gjelbërt për të “përmirësuar” shijen e tij, por nuk e dinë se në fakt bëjnë edhe më mirë – e rrisin absorbimin e antioksidansëve të dobishëm.