Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

BMI : Body mass index – Indeksi i masës trupore !

17%
User Rating

Share

grafika indeksi

BMI : Body mass index – Indeksi i masës trupore !Llogaritja e indeksit te masës trupre është një metodë e lehte për parë nëse pesha juaj a është e shëndetshme apo jo për trupin tuaj?

Si llogaritet: BMI= kg/m2
( p.sh: pesha=98 kg, gjatësia 1.75 m
BMI= 98/1.75×1.75;
BMI= 98/3.0625;
BMI= 32;
BMI= obez).

**Nëse:
BMI= nën 18.5=> nënpeshë
BMI= 18.5 deri 25=> i shëndetshëm
BMI= 25 deri 30=> mbipeshë
BMI= mbi 30=> obez

Pervec formulës mund të perdoret edhe tabela standarte (shiko foton).

/mjeksiaislame/

image_pdf

Related Post

Tags:

2 Comments

  1. avatar
    Mirand

    Pershendetje Selam alejkum nje pytje deshta me be, se pari ju falenderoj per shum njoftime e pelqej ket web allahu xh,sh ju shperbleft,une siq po shoh ket index jam po thujse mbipesh si kishin mujt mem ndihmu me naj diet ose naj gje per me ra prej peshes nese ka mundesi mem ndihmu ?….

  2. avatar
    Alejkum selam moter

    Moter per sa i perket renies ne pesh une te rekomandoj dieten dukan,une e kam provuar vete dhe kam rene 22 kg per 5 muaj,porse nuk duhet lere asnje dit 1 ore ecje ne dit.shpresoj te te ndohmoj dhe ty.

POST YOUR COMMENTS

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Archives

Categories