Domingo, 24/2/2019 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame
No Data

Bajamet,përmbajtja dhe vlerat ushqyeseBajamet,përmbajtja dhe vlerat ushqyese

Bajamet
Bajamet në fakt janë farat e frytit të drurit të bajames. E kanë prejardhjen nga Azia. Në disa vende bajamet dhurohen si simbol i fatit të mirë për Krishtlindje.

Përmbajnë:
-Vitaminë E – siguron plakjen e shëndetshme dhe mbron nga sëmundja e Alzheimerit.
-Magnez – redukton ngarkimin e enëve të gjakut, nxit rrjedhën e oksigjenit dhe redukton sasinë e radikaleve të lira që dëmtojnë zemrën dhe sistemin kardiovaskular.
-Flavonoide – në kore të bajameve ka madje 20 lloje të flavonoideve të fuqishme që veprojnë si antioksidant.
-Bakër – përmirëson punën e enzimave metabolike
-Fibra dhe proteina – një filxhan bajame përmban 7,62g proteina dhe më shumë se 4g fibra, që përmirësojnë punën e traktit tretës.
Bajamet shmangni nëse keni probleme me veshka. Ato pengojnë absorbimin e kalciumit dhe përmbajnë oksalate që shkaktojnë gurin e veshkës, për çka vihet deri te problemet e shtuara me veshkë dhe fshikëzën e tëmthit.

Vlera ushqyese
30 g bajame përmbajnë 170 kalori dhe 15 g yndyra.