Sunday, 25/6/2017 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Të fundit

Mjeksia Islame

Mburoja e muslimanit

 • Lutje Pejgamberike per sherimin e semundjeve shpirterore
  Lutje Pejgamberike per sherimin e semundjeve shpirterore

    Lutje Pejgamberike per sherimin e semundjeve shpirterore: “La ilahe il-lallahu el adhimul halim. la ilahe il-lallahu rabbul arshi el adhim, la ilahe il-lallahu rabbus-semavati esseb’i ue rabbul ardi, rabbul arshi el kerim” “Nuk ka te adhuruar tjeter (me te drejte) perveç Allahut, te Madherishmit, te Butit. Nuk ka te adhuruar tjeter perveç Allahut, Zotit…

 • Sihri (Magjia) i ngrënë
  Sihri (Magjia) i ngrënë

  Sihri (Magjia) i ngrënë Senna Al Makki - Gjethet e Senës   Gjethet e Senës janë të dobishme për kapsllëkun,humbje të apetitit,mostretje ,ankime të mëlqisë,probleme të barkut,zgjerime të shpretkës,tifoide,verdhëz,anemi,malarie,sëmundje të lëkurës,leprozë,simptoma të helmimit,frymëmarrje e vështirë,djersë me erë,sëmundje të mushkërive,bronkit,tumore. Dr.Muhammed Ali Al-Baar ka shkruar një artikull mbi Senën dhe virtytet e saja sipas Sunnetit dhe…

 • Kjo lutje thuhet 7 here në mëngjes dhe mbrëmje
  Kjo lutje thuhet 7 here në mëngjes dhe mbrëmje

    Kjo lutje thuhet 7 here në mëngjes dhe mbrëmje Muhamedi salAllahu alejhi we selam ka thënë: Kush e thotë këtë mëngjes e mbrëmje 7 here i mjafton atë që e brengosin qeshtjet e kësaj bote dhe tjetres. HasbijAll-llahu la Ilahe il-la hu(ve),Alejhi tevekkeltu ve Huve Rabbul-’arshil-’adhim. (7 herë) Shqip: Më mjafton mua All-llahu; s’ka…

Rukje

Shendeti

Të thënit faleminderit e lufton depresionin tek njerëzit
Të thënit faleminderit e lufton depresionin tek njerëzit

Janë vetëm dy fjalë të vogla. Mirëpo duke iu thënë faleminderit të tjerëve, mund të jetë çelësi i luftimit të depresionit. Një studim i ri thotë se akti më bazik i kurtezisë, mund t’iu mbajë të lumtur sepse gjeneron ndjesinë e mirënjohjes për gjërat e vogla në jetën e përditshme. Shkencëtarët amerikanë kanë intervistuar 352…

Me Shume

Sëmundjet

 • Vaji i ullirit dhe gurët në tëmth
  Vaji i ullirit dhe gurët në tëmth

  Vaji i ullirit Vaji i ullirit tretet mirë dhe përthithet lehtë nga organizmi. Ai është një qetësues, sepse pakëson dhembjet dhe ndihmon në tretjen e gurëve në tëmth. Por shërimi arrihet duke pire çdo ditë nga një filxhan me vaj ulliri çdo mëngjes esëll për pesë ditë radhazi. Vaji i ullirit ndihmon edhe për heqjen…

 • Zbuloni me kohë sëmundjet e veshkave
  Zbuloni me kohë sëmundjet e veshkave

    Shenjat dhe simptomat: 1. Sistemi tretës: Anoreksi, pështjellim, të vjella. 2. Gjaku: hemorragji si pasojë e keqfunksionimit të trombociteve. 3. Çrregullime të volumit intravaskular që janë pasojë e humbjes së aftësisë të veshkave për të rregulluar përqendrimin e urinës. 4- Anemia është pasojë e mosprodhimit të eritropoetinës. 5-Djersitje e vazhdueshme. 6-Fryrje e trupit. 7-Ethe.…

 • Klimaksi (menopauza) dhe ndryshimet në organizmin e femrës
  Klimaksi (menopauza) dhe ndryshimet në organizmin e femrës

  Klimaksi (menopauza) dhe ndryshimet në organizmin e femrës Shkruar nga Blerta Shaqiri    Klimaksi është periudha e shuarjes së funksionit ovarial dhe aftësive gjenerative tek femra. Në  kushtet tona klimaksi paraqitet rreth moshës 45 vjeçare. Në disa raste shenjat e klimaksit mund të paraqiten edhe më herët, ndërsa janë të njohura rastet e rralla kur…

Categories

Archives