Monday, 22/5/2017 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Aeroporti Ademi Jashari: Përgatiti dhomën për faljen e namazit


Aeroporti Ademi Jashari: Përgatiti dhomën për faljen e namazit


Aeroporti i Prishtinës ‘Adem Jashari’ po i bën punët e fundit në një prej projekteve multi-milionësh për terminalin e ri. Ai do të hapet me 23 tetor.

aeroporti adem jashari

Me një sipërfaqe prej 45 mijë metra katrore, terminali përfshin një infrastrukturë shumë të zgjeruar, mes tjerash edhe një parking për rreth 2000 vetura, një kullë kontrolli, etj. Si e veçantë e aeroportit do të jetë salla e lutjeve për besimtarët e ndryshëm, sidomos ata mysliman.
Projekti në total ka kushtuar rreth 130 milionë euro.
Ky aeroport është i treti më i madhi nga aeroportet në ish – Jugosllavi, pas Beogradit dhe Zagrebit. Zyrtarë e aviacionit në Kosovë thonë se më këtë terminal, ANP do të bëhet lider i aeroporteve në Ballkan.
Deri tash rekordi i udhëtarëve ka shkuar në rreth 1 milion./kohaislame/

 

Një shkrim tjetër i dobishëm  Naim Tërnava, në hydben e Fitër Bajramit është lutur për mëshirë dhe begati për qytetarët e Kosovës

Categories

Archives