Mjeksia profetike

Ju ftoj ta doni veten tuaj

Ju ftoj ta doni veten tuaj

Ju ftoj ta doni veten tuaj duke ruajtur qetesine e shpirtit nepermjet meditimit ne madheshtine dhe bukurine e asaj qe ka krijuar Allahu! Ta kuptoni se jemi te rrethuar nga e bukura, por thjesht na duhet t’ua hapim portat e zemrave tona. Qe t’i shijojme e perjetojme ato. Behuni prej atyre qe nxisin pajtimin me […]

Kush e thotë këtë në mbrëmje ,do të jetë prej banorëve të Xhennetit?!!

Kush e thotë këtë në mbrëmje ,do të jetë prej banorëve të Xhennetit?!!

Allahume ente Rabbi la Ilahe il-la ente halakteni ve ene abduke ve ene ala ahdike ve va’dike mestet’atu eudhu bike min sherri na sana’tu eb`u leke bi ni’metike aleje ve eb`u bi dhenbi fagfir li fe innehu la jagfirudh-dhunube il-la Ente. Perkthimi: O Allah, ti je Zoti im, nuk ka të adhuruar tjetër përveç Teje; […]

Llojet e mësyshit

Llojet e mësyshit

Llojet e mësyshit: Mësyshi është tri llojësh: Mësysh prej njerëzve, mësysh prej xhindëve dhe mësysh prej kafshëve. Forca e mësyshit dhe hasedit: Mësyshi dhe hasedi kanë një forcë të jashtëzakonshme të cilën nuk arrijnë ta parafytyrojnë dot shumë prej njerëzve, ajo mund të arrijë derisa të thërmojë dhe malet. Muhamedi, sal-lAllahu alejhi ue sel-lem ka […]

Nëse dëshiron të jesh prej atyre që u pranohet lutja

Nëse dëshiron të jesh prej atyre që u pranohet lutja

Bëhu i sinqertë në lutjen tënde drejtuar Allahut të Lartësuar dhe mos lut askënd përveç Tij, ngase duaja është adhurim (ibadet), madje ndër ibadetet më të rëndësishme dhe më të vlefshme, sepse Allahu i Lartësuar pranon vetëm atë që është e sinqertë për Të. Ai thotë:Dhe (mua më shpallet) se vërtet xhamitë janë veçantë për ta adhuruar Allahun, […]

Shëndeti

Lumturia bashkëshortore, shkak për ruajtjen nga sëmundjet

Lumturia bashkëshortore, shkak për ruajtjen nga sëmundjet

  Lumturia bashkëshortore nuk është kusht vetëm për ndërtimin e një familje të fortë, por ajo është e rëndësishme edhe për ruajtjen nga sëmundjet. Kështu që bashkëshortët të cilët jetojnë të lumtur, janë më rezistentë ndaj sëmundjeve. Ky është përfundimi në të cilin kanë dalë shumë universitete, në studimet e tyre rreth kësaj çështjeje. Në […]

Agjërimi shëron më shumë se njëqind sëmundje

Agjërimi shëron më shumë se njëqind sëmundje

Shkencëtarët thonë se agjërimi shëron më shumë se njëqind sëmundje! Si tensioni i lartë i gjakut, diabeti, astma kronike, sëmundjet e frymëmarrjes, sëmundjet e zemrës, arteriosklerozës, shumë sëmundje të mëlçisë dhe sëmundjet e lëkurës të tilla si alergji dhe ekzemë kronike. “Por, agjërimi juaj është më i dobishëm, në qoftë se e dini”. {El-Bekare: 184}

Apis mellifera (bleta)

Apis mellifera (bleta)

Sherimi me helem (thumbim) blete Skleroza e shumëfishtë është një sëmundje e cila prek 1 milion njerëz në botë. Personat që vuajnë nga kjo sëmundje duhet të marrin ilaçe për një kohë të gjatë, të cilat ofrojnë vetëm pak lehtësim, për një trup i cili në mënyrë progresive përkeqësohet. Kështu ishte rasti i Pat Wagner, […]

Këshilla për një ushqyerje të shëndetshme të fëmijëve

Këshilla për një ushqyerje të shëndetshme të fëmijëve

Ushqyerja është një proces mjaft i rëndësishëm te fëmijët,që siguron një rritje normale fizike dhe psikike. Në një intervistë për “Panorama”,mjekja pediatre,dr.shk Shqipe Binbashi,jep disa këshilla për kohën e ndarjes nga gjiri dhe fillimin e ushqimit shtesë; Doktoreshë, kur duhet të fillojë dhënia e ushqimeve shtesë tek fëmijët që ushqehen me gji? Sipas rekomandimeve që […]

Mjeksia alternative

Për çka t’a përdorim kamomilin?

Për çka t’a përdorim kamomilin?

Kamomili i jep trupit të njerëzve sasitë e duhura të kalorive dhe kanë shumë veti kurative e mjekësore. Kamomili jep efektin e duhur kundër alergjive të stinës. Çaji i kamomilit mund të përdoret në dush, duke na qetësuar plotësisht. Të gjithë personat të cilët kanë probleme me puçrat ose aknet, mjafton të përdorin kamomilin, i […]

Çaji i gjelbër dobëson

Çaji i gjelbër dobëson

Të gjithë e dimë se japonezët kanë shtat të hedhur,madje edhe në moshë të shtyre dhe kjo thuhet se është pasojë e sasisë së madhe të peshkut pa të cilën tryeza japoneze nuk mund të paramendohet. Mirëpo kjo nuk është e tëra thonë studiuesit nga Tokio dhe nga Gjeneva,të cilët kanë ardhur deri te një […]

Ç’është xhenxhefili?

Ç’është xhenxhefili?

Shekncërisht njihet me emrin Zingiber officinale. Rrënjët i ka të mëdha dhe anojnë nga ngjyra e verdhë ose si kokrrat e patates, lulet i ka të verdha. Shijen e ka djegëse, pjesa e bimës që përdoret rritet poshtë tokës dhe rritet në vënde që dallohen për temperaturën e lartë. Xhenxhenfili gjendet më shumë në Azinë […]

Vetitë shëruese të temjanit

Vetitë shëruese të temjanit

Përshkrimi botanik: Cumcakizi arab lulëzon në prill dhe maj. Arrin 8 metra lartësi. Gjëndet pranë vëndeve të banuara dhe në toka të forta dhe të zeza, të freskëta e me lagështirë. Njihet që në lashtësi për cilësitë e tij mjekësore. Ai mbillet në male të larta. Shija e tij është pak e idhët. Ky çumçakiz […]

Sëmundjet

Si të zbulojmë sëmundjen e kancerit dhe metodat efikase për shërimin e tij?!

Si të zbulojmë sëmundjen e kancerit dhe metodat efikase për shërimin e tij?!

Njeriu dhe kanceri Ka kaluar një kohë shumë e gjatë që njeriu është duke u përpjekur në forma të ndryshme se si ta përmirësojë jetën e tij duke hulumtuar rreth shkaqeve të sëmundjeve dhe rënkimeve për të dalë fitimtar në betejat dhe përleshjet e rrepta që na ofrohen nga armiku i njeriut, që është sëmundja. […]

Vaj ulliri me mjaltë, kundër rënies së flokëve

Vaj ulliri me mjaltë, kundër rënies së flokëve

Rënia e flokëve është një dukuri shqetësuese për shumë persona, të cilët shpesh kërkojnë për të provuar lloj-lloj recetash.   Një recetë shtëpiake për personat të cilët kanë rënie të shtuar të flokëseve, dhe shumë e lehtë për t’u përgatitur, është përzierja e vajit të ullirit dhe mjaltit. Kjo është shumë efektive nëse përdoret një […]

Me hurma kundër anemisë

Me hurma kundër anemisë

Kundër anemisë përdoret kjo kurë: 6-15 kokrra të pjekura të hurmave hahen rreth një orë para ose pas buke. Kura vazhdon 15 deri 25 ditë. Farat përdoren në këtë mënyrë: Merren 20-30 fara, shtypen dhe pastaj shtrydhen. Pasi të bëhet ky veprim, lëngu i përfituar zihet për 20-30 sekonda dhe pihet i ngrohtë. Me mjaft […]

Ilaç per imunitet

Ilaç per imunitet

Temjani forcon sistemin imunologjik Merret një lugë [gjelle] çumçakiz arab e shoqëruar me një lugë [gjelle] mjalt sidri hidhet në një gotë me qumësht të nxehtë dhe pasi përzihet pihet kështu në mëngjes dhe darkë pas buke për afro 30 ditë.

Shkrime shkencore Islame

Shqiptoni sa më shpesh fjalën Allah

Shqiptoni sa më shpesh fjalën Allah

  Vander Hoven, një psikolog nga Hollanda, shpalli zbulimin e tij të ri në lidhje me efektin e të lexuarit të Kuranit dhe përsëritjen e fjalës “Allah”, si tek njerëzit e sëmurë, ashtu edhe tek ata normalë. Profesori hollandez e konfirmon gjetjen e tij  me studime dhe kërkime të aplikuara në shumë pacientë për një […]

Dhuna familjare

Dhuna familjare

Kohëve të fundit dukuria e dhunës familjare është përhapur me të madhe. Me dhunë familjare nënkuptohet dhuna që përfshin raportet e ndërsjella të bashkëshortëve, sjelljen e prindërve me fëmijët dhe anasjelltas; sjellja e vëllezërve në mes tyre, pastaj sjellja e anëtarëve të familjes me fqinjët, me të afërmit dhe në jetën e përditshme në përgjithësi. Këto janë format në […]

Uji (shiu) dhe rëndësia e tij

Uji (shiu) dhe rëndësia e tij

Falënderimet i takojnë Allahut ndërsa përshëndetjet më të sinqerta qofshin për Muhammedin, familjen, shokët dhe pasuesit e tij! Vlera e shiut Vlera e shiut është shumëdimensionale; ajo nuk kufizohet vetëm në njeriun porse edhe në çdo gjë tjetër që i hyn në shërbim njeriut, qoftë kafshë, bimë, tokë, madje si dhunti do të jetë për […]

Namazi i dobishëm për shtatzënën i dëmshëm për femrën me cikël mujor

Namazi i dobishëm për shtatzënën i dëmshëm për femrën me cikël mujor

Studimet mjekësore bashkëkohore vërtetojnë se sporti dhe lëvizjet trupore, siç është edhe namazi, janë shumë të dobishme për gra shtatzëna, por i dëmtojnë tepër gratë gjatë ciklit mujor. Femrës që fal namaz, kur bie në ruku dhe në sexhde, i rritet lëvizja e gjakut në mitër, duke shtuar edhe faktin se qelizat e mitrës dhe […]

Ramazani

Syfyri lamtumirës…

Syfyri lamtumirës…

Së pari, falënderimi i takon Zotit të botërave që na mundësoi agjërimin e Ramazanit! Përkundër përpjekjeve tona, e dimë se nuk ia kemi dhënë hakun. O Zot, na fal për neglizhencë! O Zot, bëj që adhurimet tona gjatë këtij muaji të na rëndojnë peshorën e veprave të mira! O Zot, bëj të ndërmjetësojë Libri Yt, […]

Që të dalim fitimtarë nga Ramazani

Që të dalim fitimtarë nga Ramazani

Karakteristikë e mundësive dhe shanseve të Ramazanit nuk është vetëm se ato janë të shumta, porse janë edhe të veçanta. P.sh., Nata e Kadrit, e cila ka vlerë më shumë se njëmijë muaj, është e veçantë, ngase jashtë Ramazanit nuk mund ta gjesh atë. Nga këtu, ai që nuk shfrytëzon këtë mundësi, në veçanti, dhe […]

4 Rregullat e tryezes së iftarit

4 Rregullat e tryezes së iftarit

- Te ftohen ne keto tryeza njerez te ditur (per fene) dhe te lihet nje kend i posatcem per shperndarjen e librave dhe fletushkave te dobishme. – Te mos shperdorohet ushqimi dhe ai ushqim qe tepron, tu shperndahet shtepive ne nevoje. – Mire-organizimi dhe servirja e atyre ushqimeve qe nuk jane te demshme. – Te […]

Çka do të thotë fjala Ramazan?

Çka do të thotë fjala Ramazan?

Ramazan rrjedh nga rrënja e foljes arabe “ramida” ose nga “arramad” dhe do të thot: rërë e nxehtë dhe e thatë. Nga e njëjta buron edhe “ramdaa” që do të thot: rërë e djegur nga dielli. Kjo lidhet me ndjenjën e mbrendshme të lukthit, që ngjet në nxehje dhe djegje të mbrendshme e cila vjen […]

Artikuj tjerë

Hoxha Fatmir Latifi, bën edhe një pajtim në Mitrovicë

Hoxha Fatmir Latifi, bën edhe një pajtim në Mitrovicë

Në xhaminë e Shipolit në Mitrovicë, imami Fatmir Latifi, pajtoi tri familje shqiptare në armiqësi. Hoxha tha se fjala është për “pajtesë plageseje”, pra plagosje, duke shtuar se familjet shqiptare nuk duhet të jenë të armiqësuara.  “Jemi vëllezër prej gjaku”, tha ai. “Ai që fal, ai që e shtrinë dorën e pajtimit, ai është burrë”.

Si të veprojë nëna që ka dëshirë ta plotësojë dhënien e gjirit, dhe në të njëjtën kohë, nuk do që të mbetet shtatzënë?

Si të veprojë nëna që ka dëshirë ta plotësojë dhënien e gjirit, dhe në të njëjtën kohë, nuk do që të mbetet shtatzënë?

Shpjegim i ajetit: “Nënat le t’u japin gji fëmijëve të tyre dy vjet, për ata prindër që duan t’ia plotësojnë dhënien e gjirit” Pyetje: Dëshiroj të ma shpjegoni e këtë ajet: “Nënat le t’u japin gji fëmijëve të tyre dy vjet, për ata që duan t’ia plotësojnë dhënien e gjirit.” (El-Bekare, 233). Si të veprojë […]

Këta jane çifutët?

Këta jane çifutët?

Dijetari Muhamed Arifi, Allahu e ruajtë, thotë: Një i burgosur rus, në luftën e dytë botërore, shkroi në shkrimet e tij: Gjermanët në vitin 1941 na detyruan të hapin një gropë të thellë në tokë, dhe pasi që e përfunduam atë që deshën, e thirrën një grup nga çifutët dhe i hedhën në gropë. Na urdhëruan […]