Wednesday, 16/1/2019 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame
Tirana
0C

8 këshilla të lehta për te mbetur shtatzënë sa më shpejtë! Keshilla e 5 eshte kyresorja8 këshilla të lehta për te mbetur shtatzënë sa më shpejtë! Keshilla e 5 eshte kyresorja

Ka shumë gra ne perpjekje për te mbetur shtatzënë, por nuk mund te mbesin për shkak të stilit të veshtire te jetesës. Ne kemi mbledhur disa keshilla të dobishme që do t’ju ndihmojnë të mbeteni shtatzënë, por ju duhet te vazhdoni të konsultoheni edhe me mjekun tuaj.

Hani shendetshem

Një dietë e shëndetshme është një zakon kyç që çdo grua që planifikon të mbetet shtatzënë duhet ta ndjekë. Nëse do të hani të shëndetshëm, do të jeni të shëndetshëm për sistemin tuaj riprodhues. Prandaj, nëse jeni duke u përpjekur per te bere femije, duhet të bëni ndryshimet e mëposhtme në dietën tuaj:
Përjashtoni ushqimet acid nga ushqimet tuaja pasi ata rrisin aciditetin në mukusin e qafës së mitrës dhe shkatërrojnë spermatozoidet. Ushqimet më të zakonshme acidike që perfshijne një vakt të rregullt janë çaji dhe mishi i kuq.
Konsumoni më shumë ushqime alkaline siç janë qumështi, bizele dhe lakrat e fasule, meqë rrisin shanset për te mbetur shtatzënë dhe do t’i mbajnë kockat tuaja të forta për kohën e lindjes.

Përdorni shtesat

Bëni shtojcat me shumë vitamina pjesë të dietës suaj.
Përdorini ato rregullisht pasi ata do të furnizojnë trupin tuaj me ushqyese thelbësorë.

Vizito shpesh doktorin

Konsultohu perpara perpjekjeve me mjekun tënd per tu siguruar që nuk ke ndonjë problem mjekësor persa i përket shtatzënisë.Ju gjithashtu duhet të konsultoheni me mjekun tuaj në rast se përdorni ndonjë ilaç.

Marredhenie te rregullta

Marrëdhënia e rregullt është me rëndësi jetike për ata që duan të bejne femije.Gjithashtu, duhet të monitoroni rregullisht ovulimin tuaj nëse planifikoni shtatzëninë.Mundohuni të argëtoheni gjatë marrëdhënies jo vetëm ta bëni atë rastësisht, shijojeni dhe ndjeni kenaqesi maksimale.Provoni pozicione të ndryshme seksi, të cilat do t’ju ndihmojnë ju dhe partnerin tuaj, që të mbeteni shtatzënë shpejtë.Besohet gjerësisht se pozicioni i caktuar seksual mund të rrisë shanset e shtatzënisë. Pozicioni më i përdorur nga njerëzit që përpiqen të krijojnë është pozicioni misionar.

Koha është çelësi

Ky është një nga faktorët më jetësor kur është fjala për të mbetur shtatzënë. Ju duhet të planifikoni marrëdhënien tuaj sipas proceseve biologjike. Nëse nuk e bëni, atëherë mund të humbni mundësinë e shtatzënisë.Kontrrolloni temperaturën tuaj bazë me një termometër sepse është konsideruar të jetë metoda më efektive për të mbetur shtatzënë.Gjatë ovulacionit, temperatura është rritur pak, që do të thotë se shanset për të mbetur shtatzënë janë të larta.Mbani datat e periudhës suaj në kontroll.

Lehtësimi i procesit

Vagina është një ambient jo-miqësor i spermës dhe prandaj shumë çifte kanë probleme në konceptimin.
Prandaj, do t’ju duhet të krijoni një mjedis të ngrohtë miqësor vaginal për spermatozoidet.Ju duhet të shmangni çdo substancë kimike, si tampona aromatik, sapune vaginale që e bëjnë vaginën më pak miqësore ndaj spermës.Shmangni përdorimin e lubrifikantëve sintetikë. Nëse ende dëshironi të përdorni ato, konsultohuni me mjekun tuaj për alternativat më të mira që nuk do të dëmtojnë spermatozoidet.
Shmangni duhanin, alkolin dhe kafen, dhe medikamentet ilegale gjithashtu. E gjithë kjo kriojon nje mjedis të sëmurë për shtatzëninë.

Mos përdorni pije si kafeina dhe ushqime të tilla si çaji i zi, çokollata dhe kafe
.Këto faktorë rrisin rrezikun e aborteve dhe anomalive gjenetike.

Kontrolloni peshën tuaj të trupit dhe bëni yoga të rekomanduara nga trajneri juaj për të qetësuar mendjen dhe trupin tuaj.
Në përgjithësi, gratë mbipeshë kanë rritur nivelet e estrogjenit kështu që ovulimi i tyre mund të jetë më i rrallë dhe i parregullt.

Bëni stërvitje

Gratë që ushtrojnë rregullisht kanë shanse më të mëdha për te mbetur shtatzënë dhe janë më pjellore.
Ushtrimi i mban hormonet nën kontroll dhe ju ndihmon të digjni dhjamin e tepërt.
Mos u lodhni shume gjate stervitjes, sepse stërvitja e tepert mund të çojë në infertilitet dhe mosbalancim hormonal.

Beni qef dhe shijojeni

Një seksi i shqetësuar pa ndonjë ndjenjë është armiku i shtatzënisë. Nëse dëshironi të mbeteni shtatzënë, kryeni marrëdhënie seksuale dhe shijojeni atë si te ishte hera e pare. Nuk është e mirë vetem për të mbetur shtatzënë, por edhe për marrëdhënien tuaj.
Stresi i tepert mund të shkaktojnë cikle menstruale të parregullta dhe të parandalojnë ovulimin.

/©gatuajshendetshem/përktheu j.memeli/