Sexta-feira, 24/5/2019 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

3 Frutat që rrisin fuqinë e trurit dhe parandalojnë demencën3 Frutat që rrisin fuqinë e trurit dhe parandalojnë demencën

Pavarësisht se çfarë ushqimesh rekomandohen për rritjen e fuqisë së trurit, mbani në mend se shmangia e ushqimeve të përpunuara është e nevojshme për të përfituar plotësisht nga ato rekomandime ushqimore të shëndetshme. Pijet me sheqer të shtuar duhet të shmangen tërësisht. Frutat duhet të prodhohen në mënyrë organike.

(1) Një mollë në ditë është një ide e mirë

Një mollë në ditë, ndihmon në mbajtjen kujtesës dhe rritbfunksionin e trurit. Sipas një studimi të vitit 2004 nga Universiteti Cornell, mollët janë të pasura me quercetin, një antioksidant i fuqishëm që mbron qelizat e trurit nga indet që shkatërrojnë stresin oksidativ. Qelizat që u trajtuan me quercetin kishin dëme shumë më pak oksidative krahasuar me qelizat e patrajtuara dhe madje edhe qelizat e trajtuara me vitaminë C. Studiuesit zbuluan se quercetin ofronte mbrojtje superiore kundër neurotoksicitetit. Nëse jeni i shqetësuar për humbjen e kujtesës dhe sëmundjeve të tjera të trurit ose thjesht dëshironi të mbroni dhe madje të rritni kujtesën tuaj, mollët organike duhet të jenë në listën tuaj të blerjeve. Hani vetëm mollë të rritur organikisht.

(2) Boronicat janë ushqimi i trurit

Hulumtimet tregojnë se boronicat mbrojnë trurin nga stresi oksidativ dhe sëmundja Alzheimer ose demenca. Një dietë e pasur me boronica ka treguar mbrojtje nga humbja e qelizave të trurit, deficitet e kujtesës, aftësia e të mësuarit dhe koordinimi i motorëve. Boronica gjithashtu stimulon rritjen e qelizave të reja nervore dhe lehtëson komunikimin më të mirë ndërmjet qelizave nervore nëpërmjet një procesi të njohur si transduksioni.

(3) Avokado e mirë për shëndetin

Po, avokado është teknikisht një frut, dhe ata janë pothuajse aq të mirë sa boronicat në promovimin e shëndetit të trurit. Ndryshoni trurin tuaj, ndryshoni jetën tuaj, avokadot janë një nga ushqimet më të mira të trurit që mund të ndihmojnë në parandalimin e sëmundjes së Alzheimer. Avocadot janë të larta në vitaminë E, vitamina B, folate dhe acide yndyrore omega-3, të cilat kontribuojnë në shëndetin e trurit. Doza të larta të vitaminës E ndryshojnë humbjen e kujtesës në pacientët e Alzheimerit, ngadalëson përparimin e sëmundjes dhe mund të ndryshojë edhe simptomat e Alzheimerit të hershëm.

Burimi: Realfarmacy

©gatuajshendetshem/a.c./

(Visited 20 times, 1 visits today)
Top