Wednesday, 16/1/2019 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame
Tirana
0C

12 Ushqimet e trurit12 Ushqimet e trurit

175969_10151286235681113_459952708_o

12 Ushqimet e trurit
1. Bajamet – rrisin e fluksit të gjakut në tru
2. Boronica- përmirëson të mësuarit dhe aftësitë motorike
3. Arrat -janë të pasura me omega-3 yndyrë
4. Lakër Brukseli – përmban triftofan e cila ne tru shndrrohet në seroten
5. Brokoli – ndihmon në funksionimin e trurit
6. Lulelakëra – ndihmon në pastrimin e mases se bardhë trurore
7. Xhenxhefili – ka veprim anti-inflamatorë ( kunder ndezjes)
8. Molla-ushqim për mendjen, trupin dhe emocionet
9. Shalqiri & Pjepri -objektivi; funksionet e trurit
10. Lakra – ndihmon në uljen e rrezikun nga kanceri i trurit, mushkërive dhe kancerit të prostatës
11. Marule – ndihmon në rritjen e fluksit të gjakut në tru
12. Arrat e pishës-stimulojnë aktivitetin e trurit.