Mjeksia profetike

A e dini përse bërtasim dhe çirremi kur nervozohemi?

A e dini përse bërtasim dhe çirremi kur nervozohemi?

Një mësues dhe burrë i mençur në shoqërinë e nxënësve të tij, iu afruan një lumi, ku gjetën një familje. Anëtarët e kësaj familjeje, dukeshin shumë të nervozuar dhe i bërtisnin njëri-tjetrit sa të mundnin. Njeriu i urtë dhe i mençur u kthye nga nxënësit e tij dhe pasi u dhuroi një buzëqeshje, i pyeti: […]

By April 16, 2014 0 Comments Lexo më shumë →
Secili njeri kur ulet dhe pushon dikund e thotë:

Secili njeri kur ulet dhe pushon dikund e thotë:

Pejgamberi, sal-lallahu alejhi ve sel-lem, thotë: “Secili njeri kur ulet dhe pushon dikund e thotë: Eudhu Bikelimatil-lahit-tammati min sherri ma haleka -kërkoj strehim te Fjala e Allahut e plotë nga sheri i çdo gjëje që ka krijuar, sigurisht se nuk do ti bëje asgjë dëm deri sa të shpërngulet nga ai vend”. Muslimi

By April 16, 2014 0 Comments Lexo më shumë →
Mos u anko

Mos u anko

Të hulumtojmë radhitjen tënde (se ku gjendesh) në mesin e më të pasurve në botë Numri i përgjithshëm i njerëzimit në botë e kalon gjashtë miliardë banorë. Dy miliard nga ata janë nën vijën e varfërisë, kurse nuk arrijnë shkallën e të pasurve vetëm se 1% e njerëzimit. Edhe pse përqindja e varfërisë në shoqërinë […]

By April 16, 2014 0 Comments Lexo më shumë →
Ku është lumturia

Ku është lumturia

Njeriu e kërkon lumturinë me të gjithë fuqinë e tij që i është dhënë, por ç’është lumturia dhe ku gjendet ajo? A është lumturia në grumbullimin e pasurisë prej ari e argjendi, në vozitjen e makinave luksoze, në ushqime e pije të ndryshme? A është lumturia pozitë që njeriu të udhëheqë të tjerët e ata […]

By April 15, 2014 0 Comments Lexo më shumë →

Shëndeti

300 këshilla mjekësore për shumë sëmundje

300 këshilla mjekësore për shumë sëmundje

“Të kemi shëndetin” themi shpeshherë kur përballemi me probleme të vogla a të mëdha në jetën e përditshme. Se shëndeti fizik e mendor janë ato çka e bëjnë të plotë trupin e njeriut e vetë jetën. Sigurisht, sëmundjet mund të kurohen në spitale e klinika mjekësore, por, nëse do ishte e mundur, parandalimi është rruga […]

By April 18, 2014 0 Comments Lexo më shumë →
8 fakte mahnitese per syrin

8 fakte mahnitese per syrin

8 fakte mahnitese per syrin 1.Mesatarisht nje person kapsit syte 12 here ne minute. 2. Syri eshte i perbere nga me shume se 2 milion pjese funxionale. 3. Syri jone eshte nje aparat 576 megapixel !!! 4. Kornea pjesa e vetme e syrit avaskulare (nuk ka ene gjaku) . 5. Mund te perpunoje 36, 000 […]

By April 18, 2014 0 Comments Lexo më shumë →
7-te arsye pse ju duhet te pini uje te ngrohte dhe limon

7-te arsye pse ju duhet te pini uje te ngrohte dhe limon

***7-te arsye pse ju duhet te pini uje te ngrohte dhe limon Kjo recetë është me të vërtetë të thjeshtë-një filxhan me ujë të ngrohtë (jo të nxehtë) dhe lëng limoni (1/2 e limonit). 1.E rrit sistemin tuaj imunitar 2.Ekuilibron pH 3.Ndihmon ne humbjen e peshes 4.E ndihmon tretjen 5.Vepron si diuretik i bute, natyrore […]

By April 16, 2014 3 Comments Lexo më shumë →
8 Keshilla rreth edukates se femijeve

8 Keshilla rreth edukates se femijeve

Prej shkaqeve te edukimit te sakte te femijeve jane menyrat qe vijojne: 1- T’u mesosh atyre dhe t’ua perseritesh here pas here shqiptimin e fjales se Teuhidit. 2- T’u mesosh atyre disa prej lutjeve te shkurtra, si bismilaja para se te hane dhe elhamdulilah pas ngrenies. 3- T’ua bej te dashur faljen e namazit dhe […]

By April 16, 2014 0 Comments Lexo më shumë →

Mjeksia alternative

Taraxacum officinale Web. (luledylli)

Taraxacum officinale Web. (luledylli)

Është bimë shumëvjeçare, nga kërcelli i së cilës del një lëng i bardhë qumështor. Bimën mund ta gjejmë në gjatësi deri në 40 cm. Rrënjët i ka të trasha dhe boshtore, me ngjyrë të verdhë dhe të kaftë, të futura thellë në dhe. Lulet janë me ngjyrë të verdhë që e arrijnë diametrin deri në […]

By April 18, 2014 0 Comments Lexo më shumë →
Vetitë shëruese të makthit:

Vetitë shëruese të makthit:

Vetitë shëruese të Makthit: -Lehtson fytin – Patron gëlbazën -Lehtson kollitjen – Kundër azmës – Kundër dhimbjeve bronkiale – Kundër tuberkulozit – Rregullon aparatin e frymëarrjes – Pastrues i përgjithshëm i infeksioneve, viruseve dhe mikrobeve – Eliminon gazrat dhe dhimbjet ne zorrë – Jep gjallëri dhe freski shëndetsore – Forcon zemren – Kundër ulçeres dhe […]

By April 12, 2014 5 Comments Lexo më shumë →
Gështenja për zemren dhe veshkat

Gështenja për zemren dhe veshkat

Deri me tani është ditur se gështenja është shume efikase për shërimin e venave te pezmatuara, mirëpo pasi qe përmban pak natrium, preferohet edhe ne ushqimin e te sëmurëve nga zemra dhe nga veshkat. Gështenja është një artikull ushqimor me vlere te larte energjetike. Përbërësi i tij kryesor është amidoni, pastaj përmban sheqer, proteina dhe […]

Kungulli është i mirë për shëndetin tuaj

Kungulli është i mirë për shëndetin tuaj

Ai: - e përforcon imunitetin – e përmirëson tretjen – e nxit hedhjen e helmeve prej organizmit – e ul nivelin e kolesterolit – ndikon në qetësimin e sistemit nervor Kungulli përgatitet thjeshtë, mjafton ta piqni në furë me pak kanellë dhe ka shije të mrekullueshme. Farat e pjekura të kungullit, përveç se janë të shijshme, […]

Sëmundjet

Është si një pije “mrekulli”!

Është si një pije “mrekulli”!

Lëng nga bima: Beta vulgaris (panxhari i kuq), (angl. the beet) Është si një pije “mrekulli”! E shëndetshme, e lirë dhe e thjeshtë! Ju duhet një rrënjë panxhari, një karotë dhe një mollë që kombinohen së bashku për të bërë lëng! I lani mirë, i prisni bashkë me lëkurën në copa – vendosini në shtrydhëse […]

By April 16, 2014 0 Comments Lexo më shumë →
Perzierje natyrale per te ftohuren, gripin etj

Perzierje natyrale per te ftohuren, gripin etj

Perzierje natyrale per te ftohuren, gripin etj Ne nje ene qelqi te paster e te thate vendosni copa limoni te prera si ne foto, shtojini pak pluhur zengjebili ose zengjebil te grire(zengjefil, gjinqer, ginger) dhe mbusheni me mjalte. Mbylleni mire dhe lereni ne frigorifer per ty dite. me pas merrni nje luge te vogel nga […]

By April 13, 2014 0 Comments Lexo më shumë →
ANEMIA: Çfarë duhet të konsumojnë anemikët

ANEMIA: Çfarë duhet të konsumojnë anemikët

ANEMIA: Çfarë duhet të konsumojnë anemikët 1-Anemikët duhet të konsumojnë fruta me vitaminë C. 2 -Anemikët duhet të konsumojnë spinaq dhe barëra jeshile. 3 -Fiku, shalqiu dhe luleshtrydhja, efikase për t’u trajtuar. 4-Anemikët duhet të pinë 150 gram lëng karotash në ditë. 5-Çajin, kakaon dhe kafen duhet t’i marrin tri orë përpara se të hanë, […]

By April 13, 2014 0 Comments Lexo më shumë →
Inhalimi në zhgjua bletësh  (Api aerosol)

Inhalimi në zhgjua bletësh (Api aerosol)

INHALIMI NE ZHGJUA BLETESH (Api aerosol) Apiterapija është e njohur qe ne Egjiptin vjetër , pjesë gjitheperfshirese e ksaj terapije eshte klima e krijuar ne zgjua . Ajri i zgjojit përmban të gjitha komponentët e produkteve te bleteve qe gjenden ne zgjua,siq jane: propolisi,mjalti,poleni,qumshti mbretreshes,poleni dylli si dhe ajri i pasur me oksigjen dhe vajra […]

By April 12, 2014 0 Comments Lexo më shumë →

Shkrime shkencore Islame

Udhëtimi i njeriut nga barku i nënës për në botën tjetër

Udhëtimi i njeriut nga barku i nënës për në botën tjetër

Ibn Kajjim El Xheuzij ka thene: Mendo pak për foshnjen në bark të nënës, sesi i vjen ushqimi nëpërmjet gjakut, nga një rrugë e vetme, kërthiza. Kur të dal nga barku i nënës,e tashmë rruga e parë e ushqimit do ti pritet, do ti hapet atij dy rrugë të reja dhe nëpër to do të rrjedhë një […]

By April 15, 2014 0 Comments Lexo më shumë →
Cfar i ndodh shpirt mbasi vdes dhe del nga trupi i tij?

Cfar i ndodh shpirt mbasi vdes dhe del nga trupi i tij?

I Dërguari alejhi selam na mjaftoi nga shtjellimi i kësaj çështjeje dhe na pasuroi nga thëniet e njerëzve, kur e tha qartë se shpirti kthehet tek i vdekuri. El-Bera ibn Azibi (r.a.) tha: “Ishim pranë një xhenazeje në Beki El-Garkad (varrezat e Medinës) me ç’rast erdhi i Dërguari alejhi selam i cili u ul dhe […]

By April 15, 2014 0 Comments Lexo më shumë →
Prej Shenjave tё Kijametit ёshtё ngritja e njerёzve tё ulёt mbi njerёzit e mirё

Prej Shenjave tё Kijametit ёshtё ngritja e njerёzve tё ulёt mbi njerёzit e mirё

Prej Shenjave tё Kijametit ёshtё edhe ngritja e njerёzve tё ulёt mbi njerёzit e mirё. Njerёzve tё ulёt u jipet pёrparёsi nё çdo çёshtje. Atёherё drejtimi i njerёzve bie nё dorё tё mendjelehtёve, nё dorё tё njerёzve tё ulët e tё pavlerё. Kjo ndodh pёr shkak serealiteti ёshtё i kundёrt dhe gjendja ka ndryshuar. Njё shenjё […]

Bletët dhe arkitektura e mahnitshme e hojeve

Bletët dhe arkitektura e mahnitshme e hojeve

Bletët prodhojnë më shumë mjaltë sesa kanë nevojë dhe e ruajnë atë në hoje. Struktura gjashtëkëndore e hojeve njihet nga të gjithë. A keni menduar ndonjëherë pse bletët ndërtojnë hoje gjashtëkëndore dhe jo pesëkëndore? Matematicienët, duke kërkuar përgjigjen e kësaj pyetjeje, arritën në një konkluzion interesant: “Forma gjashtëkëndore është forma më epërshtatshme gjeometrike për shfrytëzimin […]

Lajmet e fundit

Vetëvarja e 13-vjecarit, të afërm: U ndikua nga fletushkat e dëshmitarëve të Jehovait

Vetëvarja e 13-vjecarit, të afërm: U ndikua nga fletushkat e dëshmitarëve të Jehovait

DURRËS-Pse e vrau veten 13-vjecari? Kjo është pyetje që mundon familjarët e të voglit Bledar Xhajxha që u gjet i vetëvarur një ditë më parë, në sektorin ‘Rinia” në Durrës. Jo vetëm në familjen Xhajxha me origjinë nga Dibra, por edhe tek të afërmit, banorë të fshatit Rinia dhe në të gjithë Durrësin ka shkaktuar […]

By April 15, 2014 0 Comments Lexo më shumë →
Bukë falas për këdo që nuk ka mundësi ta blejë

Bukë falas për këdo që nuk ka mundësi ta blejë

Jo shumë larg qendrës së Tiranës, në periferi të saj, përkatësisht në zonën e Paskuqanit, dy vëllezër kanë ndërmarrë një nismë shumë humane. Ata japin bukën falas për këdo që nuk ka mundësi ta blejë. Në supermarketin e tyre, në vendin ku tregtohet buka, shkruhet: “Nëse keni nevojë për bukë dhe nuk keni mundësi ta blini, […]

By April 14, 2014 0 Comments Lexo më shumë →
Turqia trajnon personelin e Ministrisë së Shëndetësisë së Kosovës

Turqia trajnon personelin e Ministrisë së Shëndetësisë së Kosovës

Turqia trajnon personelin e Ministrisë së Shëndetësisë së Republikës së Kosovës. Drejtoria e Agjencisë Turke për Bashkëpunim dhe Zhvillim, TIKA në bashkëpunim me Ministrinë turke të Shëndetësisë është duke trajnuar 40 personel të Ministrisë së Shëndetësisë së Kosovës në spitalet Universitare dhe Kërkimore të Turqisë. Grupi i parë i përbërë prej mjekëve dhe personeli shëndetësor aktualisht janë […]

By March 30, 2014 0 Comments Lexo më shumë →
“Kuq e Zi Show” prodhim Preshevë

“Kuq e Zi Show” prodhim Preshevë

“Kuq e Zi” është një show humoristik që deri tani janë publikuar 2 (9 epizode tani më) epizode nga 5min në kanalin Youtube. Ky show është duke u realizuar në Preshevë me aktor dhe staff nga Presheva që sipas skenaristit dhe regjisorit të këtij show-i Granit Ajdinit ka qëllim edukues dhe që do ti prek […]

By March 14, 2014 0 Comments Lexo më shumë →

Artikuj tjerë

Vajza e pyeti prindin,a është mbulesa detyrim?

Vajza e pyeti prindin,a është mbulesa detyrim?

Vajza e pyeti prindin e saj duke i thënë: Prindi im, mbulesa a është detyrim mbi gruan?? Iu përgjigj: Bija ime, disa nga njerëzit thonë se mbulesa nuk është detyrim mbi gruan!! Vajza i tha: Atëherë, unë po mundesha të paraqes nga trupi im çka të dua!! Ta paraqes femërinë dhe bukurinë time dhe të […]

By April 18, 2014 0 Comments Lexo më shumë →
Zgjedhe njërin: vëllaun, burrin apo fëmiun

Zgjedhe njërin: vëllaun, burrin apo fëmiun

Thuhet se Haxhaxh b Jusuf et-Thekafij ka urdhëruar për kapjen e tre personave të akuzuar dhe vendosjen e tyre në burg. Më pas urdhëroi që tu prehet koka, dhe kur i sollën para xhelatit Haxhaxhi pa një grua të pashme që po qante dhe tha: silleni atë. Pasi e sollën para tij e pyeti: pse […]

By April 18, 2014 0 Comments Lexo më shumë →
Minarja më e lartë në botë

Minarja më e lartë në botë

Minarja e xhamisë Hassan II, e ndërtuar në brigjet e Oqeanit Atlantik është 200 metra e lartë dhe njihet si minarja më e lartë në botë. Xhamia mund t’i akomodoj 25.000 besimtarë, derisa në oborr ka vend edhe për 80.000 tjerë. Xhamia është projektuar nga arkitekti francez Michael Pinseau dhe u emërua sipas mbretit të […]

By April 16, 2014 0 Comments Lexo më shumë →